Savunma

Roketsan ile Kale Ar-Ge’den ‘ÇAKIR’ için iş birliği

Roketsan’ın kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen Seyir Füzesi ÇAKIR, son teknoloji özellikleri ve etkili harp başlığı ile silahlı kuvvetler için yeni bir güç çarpanı olacak.

Bugün düzenlenen Seyir Füzesi ÇAKIR’ın lansman etkinliği kapsamında, Roketsan ve Kale Ar-Ge arasında ÇAKIR Projesi Milli Turbo-jet Geliştirilmesi Sözleşmesi imzalandı. İmza törenine Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Grup Başkanı Osman Okyay’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Anlaşma; Seyir Füzesi ÇAKIR’da kullanılacak KTJ-1750 turbo-jet motorunun geliştirilmesi ve teslimatlarını kapsayacak.

Roketsan geliştirdiği yeni teknolojiler ile harp sahasında yeni konseptler oluşturmaya devam ediyor. Sabit ve döner kanatlı hava araçları, TİHA/SİHA, SİDA, taktik tekerlekli kara araçları ve suüstü platformlardan atılabilen yeni Seyir Füzesi ÇAKIR; kara ve deniz hedeflerine karşı kullanıcıya operasyonel olarak geniş alternatifler sunuyor. 150 kilometrenin üzerinde menzili bulunan ÇAKIR’ın hedefleri arasında suüstü hedefler, kıyıya yakın kara ve su üstü hedefleri,stratejik kara hedefleri, alan hedefleri ve mağaralar bulunuyor.

Kale Ar-Ge tarafından geliştirilen yerli ve milli KTJ-1750 turbo-jet motora sahip ÇAKIR, tasarımının getirdiği çeviklik sayesinde; görev planlama esnasında tanımlanan üç boyutlu dönüş noktalarını içeren görevleri kolaylıkla icra edebiliyor. ÇAKIR, hedef üzerinde vuruş noktası seçimi ve özgün harp başlığı ile hedeflere karşı yüksek imha kabiliyeti sunuyor. Gelişmiş ara safha ve terminal güdüm sistemleri ile ÇAKIR, hedeflerine tüm hava koşullarında yüksek hassasiyetle angajman sağlayabiliyor. Ağ tabanlı veri-bağı sayesinde hedefe ilerlerken kullanıcı seçimine bağlı olarak, hedef değiştirme ve görev iptaline de olanak sağlıyor. ÇAKIR’ın en dikkat çeken özelliklerinin başında ise platformda çoklu taşımaya imkân veren tasarımı ve sürü konseptinde görev icra yeteneği geliyor. Çok sayıda mühimmatla koordineli taarruz imkânı veren sürü konsepti ile düşmanın savunma sistemlerinin aşılması kolaylaşırken,bir ya da birden fazla hedefte yüksek etkinlik sağlanıyor. Radar soğurucu özellikli özgün gövde tasarımı sayesinde ÇAKIR yüksek beka kabiliyeti sunuyor. Deniz üzerinde su sathına çok yakın uçuş, kara üzerinde ise arazi maskeleme kabiliyetlerine ek olarak radar soğurucu gövde yapısı ile düşman hava savunma sistemleri tarafından tespit edilebilirliğini asgari seviyeye indiriyor. Karıştırmaya dayanıklı GNSS ve altimetre destekli atalet selnavigasyon sistemi ile yoğun elektronik karıştırmanın olduğu durumlarda da seyrine devam edebiliyor.

Roketsan özkaynakları ile başlatılan yerli ve milli seyir füzesi ÇAKIR’ın tasarım çalışmaları devam ederken; ilk test atışı 2022 yılında, platform entegrasyonu ise 2023 yılı içerisinde hedefleniyor.

ÇAKIR’ın Temel Özellikleri
Menzil 150+ km
Füze Ağırlığı ≤ 275 kg (Fırlatma Motorsuz)≤ 330 kg (Fırlatma Motorlu)
Füze Çapı ≤ 275 mm
Füze Boyu ≤ 3,3 m (Fırlatma Motorsuz)≤ 4,1 m (Fırlatma Motorlu)
Harp Başlığı Ağırlığı 70 kg
Harp Başlığı Tipi Yüksel Patlayıcılı Yarı Delici Parçacık Etkili Termobarik
Uçuş Motoru Turbo Jet Motor
Fırlatma Motoru Katı Yakıtlı Fırlatma Motoru
Seyir Hızı Yüksek Ses Altı (0,75-0,85 Mach)
Güdüm Ara Safha Güdüm:AtaletselNavigasyon SistemiKarıştırmaya Dayanıklı GNSS (İng. Global Navigation Satellite System)Radar AltimetreBarometrik AltimetreYeryüzü Referanslı Navigasyon SistemiTerminal Güdüm:Kızılötesi Görüntüleyicili Arayıcı Başlık (İng. ImagingInfrared-IIR)RF ArayıcıHibrit (IIR+RF) Arayıcı
Veribağı Ağ Tabanlı Çift Yönlü Veri bağı
Atıcı Platformlar Sabit ve Döner Kanatlı Hava Araçları, SİHA, SİDA, Taktik Tekerlekli Kara Aracı, Su-Üstü Platformlar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala