Savunma

Pentagon Polonya’nın Mig-29 önerisini reddetti

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin tekrar güçlenmesini sağlayacak 12 adet Mig-29 tipi uçağın Polonya tarafından ABD üzerinden aktarılması fikrini Savunma Bakanlığı (Pentagon) reddetti. Polonya vereceği Mig-29’lar karşılığında ABD’den F-16 talep etmişti.

Dür gece Pentagon Basın Sözcüsü John Kirby, Polonya’nın ellerindeki faal tüm MiG-29 savaş uçaklarını ABD Hava Kuvvetleri’nden Almanya’da bulunan Rammstein’a konuşlandırmaya hazır olduğunu söylemesi üzerine “Pentagon’un Polonya’nın önerisinin “sağlanabilir” olduğuna inanmadığını” söyledi.

Kirby, “Bunun için somut bir gerekçe olup olmadığı bizim için net değil. Polonya ve diğer NATO müttefiklerimizle bu konu ve sunduğu zorlu lojistik zorluklar hakkında istişare etmeye devam edeceğiz, ancak Polonya’nın önerisinin makul olduğuna inanmıyoruz” diye konuştu.

Kirby, Polonya’ya ait uçakların Ukrayna’ya devredilmesine ilişkin kararın “Nihayetinde Polonya hükümetinin bir kararıdır. Ancak teklifin, Rusya’nın Ukraynalılara Ruslara karşı kullanmaları için silah sağlanması konusunda tehdit edici açıklamalar yapması nedeniyle sorunun ortaya çıkardığı karmaşıklığı gösteriyor” deadi.

Karar riskli

Kirby, Polonya’nın ortaya koyduğu fikrin çok riskli olduğunu, çünkü ABD ve NATO’nun ittifak ile Rusya arasında doğrudan bir çatışmadan kaçınmaya çalıştığını söyledi:

“Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti’nin emrinde olan savaş uçaklarının Almanya’daki bir ABD/NATO üssünden Rusya ile Ukrayna konusunda ihtilafa düşen hava sahasına uçması ihtimali, tüm NATO ittifakı için ciddi endişeler yaratıyor.” 

Polonya’dan MiG-29 açıklaması: ABD hükümetine teslim etmeye hazırız

Biden yönetimi hazırlıksız yakalandı

Savunma Bakanlığı’nın açıklaması, Polonya’nın teklifinin Biden yönetimini tamamen hazırlıksız yakalandığının bir göstergesi olarak yorumlandı. Hatırlanacağı gibi Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rus işgali sırasında daha fazla uçak için yalvarırken, teklif kamuoyuna duyurulmadan önce ABD ile görüşülmemişti. Benzer bir durum ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Polonya ziyaretinde de yaşandı. Bakan Blinken Polonya’dayken Mig-29 konusu ile ilgili her hangi bir görüşme yapılmamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala