Savunma

Özmen’lerin şirketi SNC ilave bir A-29 teslim edecek

Necdet GÜRSOY

ABD Hava Kuvvetleri ile yapılan bir anlaşmaya göre, global havacılık-uzay ve ulusal güvenlik şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC), ABD Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığına ilave bir A-29 Super Tucano teslim edecek.

Uçak, bu yılın başlarında ilan edilen mevcut sözleşme uyarınca teslim edilecek üçüncü A-29 olacak.

ABD Hava Kuvvetleri ile yapılan sözleşme birincil yüklenici olarak Eren ve Fatih Özmen’in sahibi olduğu SNC ve ortağı Embraer Savunma ve Güvenlik’in üçüncü bir A-29 uçağını teslim etmesini, ayrıca yer destek ekipmanı, pilot eğitimi ve lojistik desteği kapsıyor.

Sözleşme kapsamındaki ilk iki A-29’un üretimi Florida’nın Jacksonville kentinde devam ediyor. Üç uçağın teslimatının 2021 yılında yapılması, eğitim ve destek faaliyetlerinin ise 2024 yılına kadar devam etmesi planlanıyor.

ÖZEL KUVVETLER KULLANACAK

Uçaklar, ABD Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığı (AFSOC) bünyesinde Muharebe Havacılık Danışmanları (Combat Avation Advisors/CAA) misyonunu koruma ve sürdürme amacıyla kullanılacak.

CAA misyonu,  özel operasyonlar yürütmek üzere yerdeki komandolarla entegrasyondan sorumlu olan hava komandolarını tanımlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı