Savunma

NATO’nun 3’üncü RQ-4 İHA’sı İtalya’da

NATO’nun ortak operasyon alt yapısında kullanılmak üzere imal edilen üçüncü RQ-4 tipi sinyal istihbaratı yapan İHA sistemi teslim edildi. Uçak, İtalya’daki merkezi olan Sigonella Üssü’ne indi. NATO toplam 5 adet RQ-4’e sahip olacak.

Teslimat uçuşu, ABD’den İtalya’ya yapıldı. Edward Hava Üssü’nren 14 Temmuz’da saat 07.47’de havalanan RQ-4, toplam 22 saat süren uçuşun ardından 15 Temmuz’da İtalya’da Sicilya bölgesinde üsse ulaştı. RQ-4’ün tüm operasyonu, Sigonella Üssü’ndeki pilotlar tarafından gerçekleştirildi.

NATO, ilk iki RQ-4’ü 2019’da teslim almıştı. Amerikan Northrop Grumman imalatı olan RQ-4’lerden kalan iki sistemi NATO yıl sonuna kadar teslim alacak. NATO’nun müşterek olarak sahip olduğu ve işlettiği İttifak Yer Gözetleme sistemi, 15 üye tarafından sağlanan ve 30 ittifak üyesi ile paylaşılan, son teknoloji barındıran ve benzersiz bir yetenek kazandıracak. 

NATO’nun sahip olduğu E-3 AWACS uçakları gibi RQ-4’ler ortak operasyon sayesinde önceden karar verilen bölgelerin gözetlenmesi ve sinyal istihbaratında kullanılıyor. 

Bugüne kadar imal edilmiş en pahalı İHA sistemi. Olan RQ-4’lerin kullanıcıları arasında ABD’nin yanı sıra Avustralya, Almanya ve Güney Kore bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap