Savunma

“MMU motoru için alternatif kaynaklarımız var”

CNN Türk’te Gazeteci Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) konusunda en çok merak edilen motor hakkında yeni bilgiler paylaştı. Demir, “MMU motoru için alternatif kaynaklarımız var” dedi.

MMU’da 18 Mart 2023’te gerçekleştirilecek fabrikadan motor çalıştırarak çıkarma töreni için yaklaşık bir yıllık süre var. Bunu 2025’te yapılacak ilk uçuş izleyecek. Proje için motor çok önemli bir konu. İlk test prototipleri için Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), General Electric imalatı F110-GE-129 motorları kullanılacak. Bu motor halen Türk Hava Kuvvetleri’ndeki F-16’larda da kullanılıyor.

Alternatif motor kaynakları

Sonrasında ise Prof. Demir şu gelişmelere dikkat çekiyor:

“İlk aşamada F-16 motoru kullanılacak. Ancak alternatif bir motor kaynağımız var” Bu sözlerin ardından Hakan Çelik’in “Temin edilecek motorlar bir NATO üyesi ülkeden mi?” Sorusuna ise Demir isim vermedi.

“Yerli tasarım çalışmalarımız devam ediyor” diyen Prof. Dr. İsmail Demir, bu konuda yapılacak ihale ve çalışmalarda yurtdışı ortaklığı da Türkiye’nin sıcak baktığını ifade etti:

“Rolls Royce ile beraber motor geliştirmede iyi bir noktaya gelindi. Burada bazı endişelerimiz vardı, gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda bu endişeleri giderdik. Çalışmalar başladı.”

Rolls Royce ile teknik destek

Demir, geçen yıl Rolls Royce ile ilgili yaptığı açıklamada, “Rolls-Royce’un bu uçak için hazır bir motoru yok. Onlar, Türkiye’de kurdukları bir ortaklık ile bu uçak için motor geliştirmeyi teklif ediyorlardı ama o geliştirmenin şartları arasında bizim kabul edemeyeceğimiz 5-6 tane madde vardı. Onları uzun süre boyunca müzakere ettik ve çoğunda istediğimiz yere kadar geldi mesele. Şu anda biz anlaşılabilir bir konuda olduğunu düşünüyoruz. Eğer onlar da hazırlar ise bu işi artısıyla eksisiyle bir yere getirebilecek durumdayız.” ifadelerine yer verilmişti.

Halen TUSAŞ, mühendislik konusundan BAE Systems ile MMU konusunda iş birliği yapıyor. Teknik destek BAE Systems üzerinden alınıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala