Deniz KuvvetleriSavunma

MKE 76 mm deniz topu testini Konya’da yaptı

Yeni bir yapılanmaya geçen MKE A.Ş., geliştirdiği Milli 76mm’lik Deniz Topu’nun atış testleri, Konya Karapınar’da yapıldı. Testlere Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve diğer yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video mesaj gönderdiği törende, Türk savunma sanayisi açısından yine tarihî önemdeki bir günde sizlerle beraber olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Türkiye olarak, savunma sanayimizi yerlileştirme çabalarımıza yaklaşık bir yıl önce deniz topunu da ekledik. Diğer alanlarda olduğu gibi deniz topunda da ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefledik. Özellikle son dönemde yurt dışından gelen ürünlerde gerek maliyetlerde gerekse temin sürelerinde ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlamıştı. Ayrıca görünür, görünmez birçok ambargoya ve engelleme girişimine de maruz kalıyorduk.”dedi.

Millî Savunma Bakanı Akar, Millî Deniz Topu’nun Türk Silahlı Kuvvetlerine hayırlı olması temennisinde bulundu. Yeni silah sisteminin yapımında emeği geçenleri kutlayan Bakan Akar, “Bu yapılan çalışmaların hiçbiri son değil. Bunların her biri bir sonraki aşamanın başlangıcıdır. Çalışmalarımızı artan bir hızla sürdürerek Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız.” dedi.

Bir taraftan personel temini, eğitimi diğer taraftan da araç, gereç, silah, mühimmatın da yerli ve millî imkânlarla yapılmasına yönelik çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Bakan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, teşviki, desteği ve sağladığı fırsatlarla yerlilik ve millîlik oranı yüzde 80’lere dayandı. Hiçbir şeyden yılmadan ülkemizin egemenliği, bağımsızlığı, 84 milyon vatandaşımızın güvenliği için, hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için yapılması gereken ne varsa yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) A.Ş. Genel Müdürü Yasin Akdere, atışın ardından mermi kovanını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a hediye etti.

Geçmişte parası verildiği hâlde alınamayan silah sistemlerinin olduğunu hatırlatan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Bunun için yerli ve millî üretim bizim için bir tercih değil, bir zorunluluktur. Şu anda dahi dost ve müttefiklerimizden maalesef temin, tedarik etmeye çalıştığımız birçok malzeme ile alakalı açık bir şekilde olmasa dahi örtülü bir şekilde bazı ihtiyaçlarımızın karşılanması geciktirilmekte, onlara cevap verilmemekte, çalışmalar yavaşlatılmakta. Dolayısıyla ciddi bir sınırlama ile karşı karşıyayız.

Onun için arazide silahlı kuvvetler personeli canı, kanı ile ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı ile büyük kahramanlık ve fedakârlıklar yaparken savunma sanayisinde çalışanlarımızın da onlara benzer şekilde fedakârlık ve kahramanlıkla üretim, planlama ve tasarım faaliyetlerine aralıksız devam etmeleri bir mecburiyettir. Daha düne kadar piyade tüfeklerimiz dahi kendi üretimimiz değildi fakat şimdi hafif silahlarımızın tamamı, zırhlı araçlarımız, helikopterlerimiz, İHA, SİHA, gemilerimiz, Fırtına toplarımız… Bunların daha da ötesine geçmek üzere çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Bu konuda kararlıyız, azimliyiz ve bugüne kadar başardıklarımız, bundan sonra başaracaklarımızın önemli bir göstergesidir.”

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR ÜLKE

Dost, müttefik ve kardeş ülkelerin de Türkiye’den büyük beklentilerinin olduğunu aktaran Bakan Akar, “Önümüzdeki engelleri aşarak inşallah Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçları neyse bunu herhangi bir tahdide meydan vermeksizin karşılayacak noktaya geleceğiz.” dedi.

MKE’nin yapılan çalışmalarda önemli rolü olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Yeni kimliği ile MKE çok daha süratli, bunun örneklerinden biri şu anda karşımızda, rekabetçi, güçlü, etkin şekilde çalışmalarını sürdürecek ve faaliyetlerini çok daha yüksek boyutlara taşıyacaktır. Çeşitli yorumlar yapılmakta. MKE’nin sermayesinin tamamı Hazine’ye ait. Bunun dışında buradaki bütün denetim, kontrol hepsi de Bakanlığımıza ait. Burada herhangi bir şekilde birtakım yorumlar yapmak anlamsız, yersizdir. Burada yapılması gereken, geç bile kalındığını herkesin görmesidir. Bu şekliyle MKE çok daha başarılı olacak, çok daha büyük hizmetleri yapacak. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın.”

Yerli ve millî savunma sanayisinin önemine bir kez daha vurgu yapan Bakan Akar, “Türkiye tarihi, değerleri, coğrafyası ve Silahlı Kuvvetleriyle bir bütün hâlinde güçlü bir ülkedir. Bunun bilinmesi, görülmesi lazım. Bugüne kadar ülke olarak kararlı duruşumuzla, azim ve kararlılıkla hak ve menfaatlerimizi her alanda koruduk, korumaya devam ediyoruz. Haklarımızı çiğnetmedik, çiğnetmemekte kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala