İHASavunma

Mısır Türkiye’nin Afrika’da İHA satışına karşı

Türkiye’nin son aylarda Fas ve Etiyopya’ya Baykar TB2 Bayraktar, Tunus’a da ANKA-S satışının ardından bu teslimatların önlenmesi için Mısır harekete geçti. ABD ve Avrupa ülkeleri ile temasa geçen Mısır, Türkiye’nin sattığı İHA sistemlerinin Afrika’da dengeleri bozabileceğine dikkat çekti. 

Reuters’in haberine göre Etiyopya’ya yapılacak herhangi bir insansız hava aracı sevkiyatı, Mavi Nil’deki bir hidroelektrik barajı konusunda Addis Ababa ile anlaşmazlığa düşen Ankara ve Kahire arasındaki zaten gergin ilişkilerde sürtüşmeyi artırma riski taşıyor.

Geçtiğimiz gün sitemizde paylaştığımız haberde, Nijerya’ya TB2 satışı konusundaki görüşmelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Ekim’de yapacağı ziyaret sırasında tamamlanması planlandığına dikkat çekmiştik:

Nijerya Türkiye’den SİHA alacak

İki Mısırlı güvenlik kaynağı, Kahire’nin ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden herhangi bir anlaşmayı dondurmaya yardım etmesini istediğini söyledi. Üçüncü bir Mısırlı kaynak, ilişkileri onarmaya çalışırken Kahire ve Ankara arasındaki görüşmelerde herhangi bir anlaşmanın gündeme getirilmesi ve netleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Fas, bu yıl içinde TB2 alımı için anlaşma yapmıştı. İlk parti TB2’lerin geçtiğimiz mayıs ayında teslim edilmeye başlandığı belirtildi. Fas’ın kaç adet TB2 aldığı konusunda ise net bir bilgi paylaşılmadı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala