Savunma

Mig-31’ler Suriye’de konuşlandı

Rusya, Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne Tu-22M3 stratejik bombardıman uçaklarının ardından ilk kez hipersonik Kinjal füzelerini taşıyan iki MiG-31K savaş uçağı konuşlandırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan gazetecilere yapılan açıklamaya göre bugün Rus hava ve deniz kuvvetlerinin daimi görev güçleri Akdeniz’de ortak tatbikata başladı.

Sputnik’te yer alan bilgilere göre, tatbikat kapsamında Hmeymim Üssü’ne yeni hipersonik Kinjal füzelerini kullanabilen iki MiG-31K uçağı gönderildi.

MiG-31K uçaklarından birinin mürettebat komutanı, uçakların Suriye’deki eğitim amaçlı görevler icra edeceğini belirterek, şunları söyledi: “Üsteki yeni uçuş pisti rahatlık sundu, yumuşak bir iniş oldu. İniş sistemleri ve hava üssü hem basit hem de zorlu hava koşullarında gece ve gündüz görevlerin yerine getirilmesini sağlıyor.”

Yüksek irtifaya çıkabilen, ses hızının üç katı süratle uçabilen Mig-31’ler halen halen Rus Hava Kuvvetleri’nin bel kemiğini oluşturan en önemli önleme uçaklarının başında geliyor. Ruslar uçağın gelişmiş radar sistemi ile geniş bir alanı kontrol edebilmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap