Savunma

Mig-29’un Su-30’u düşürdüğü görüntüler ‘sahte’ çıktı

Bu sabahtan itibaren sosyal medyada dolaşıma verilen Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin Mig-29’u ile Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Sukhoi Su-30MK’nın dogfight yani hava savaşı sahte çıktı. Videoda Mig-29 attığı füze ile Su-30’u düşürürken görüntünün DCS olarak adlandırılan gerçekçi hava savaşı simülasyonu üzerinden hazırlandığı ortaya çıktı.

Videonun binlerce kişi tarafından seyredilmesi ve paylaşılması üzerine videoyu yapan Comrade Corb hesabından bir açıklama geldi:

“Bu görüntü DCS’den (hava savaşlarının yapıldığı bir bilgisayar simülasyon oyunu) ancak yine de “Kiev’in Hayaleti”ne saygıdan yapılmıştır. Eğer gerçekse Allah onunla olsun; Eğer sahteyse, daha çok “onun” gibi olması için dua ediyorum”

 

Kiev’in hayaleti

Dün başlayan operasyonda Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait bir Mig-29 tipi savaş uçağın Rus helikopterlerinin peşine düşmesi ve atışları sosyal medyadan dikkat çekmişti. Bu pilot ‘Kiev’in hayaleti’ olarak adlandırılıyordu. Pilotun kimliği veya hangi filodan uçtuğu ise bilinmiyor.

Normalde bire bir hava savaşlarında Su-30MK’lar taşıdıkları mühimmat, radar ve diğer sistemlerin yanında üstün manevra kabiliyeti ile Mig-29’dan daha iyi bir savaş uçağı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala