HaberlerHavacılık EndüstrisiSavunma

Lityum iyon fabrikası için ASPİLSAN’ın ekipmanları Türkiye’de

Kayseri merkezli, Türkiye’nin savunma ve havacılık pil teknoloji merkezi olan ASPİLSAN’ın en önemli yatırımı için gerekli ekipman ve makine sistemleri Türkiye’ye ulaştı. 3 Ocak’ta Güney Kore’de imalatı tamamlanan ekipman ve makineler Darıca Limanı’na geldi.

Ekipmanların üretim ve fabrika testleri, geçtiğimiz eylül ayında Güney Kore’de ASPİLSAN yetkililerinin katılımı ile tamamlanmıştı. Burada yüklenen yük, 79 konteyner ile 2 Aralık 2021’de yola çıktı. Gemi 3 Ocak’ta Türkiye’ye geldi.

Kayseri’ye doğru yola çıkıyor

Önümüzdeki günlerde ekipman ve makinelerin Kayseri’ye taşınması başlanacak. Bu önemli yatırım ile birlikte ASPİLSAN ityum nikel manganez kobalt oksit (NMC) kimyasında ve silindirik tipte pil tasarımına, geliştirilmesine ve üretim metodolojisine yönelik kabiliyetler kazanacak. Yeni fabrika, Nisan ayında hizmete girecek.

Toplam 25 bin metre kare alana sahip olacak fabrikada üretilecek lityum iyon pil, hem savunma sanayi hem de diğer sektörlerin ihtiyacı olan batarya sistemlerinin üretiminde kullanılan hücreleri üretecek.

Yeni nesil batarya hücrelerle telsiz, silah sistem, gece görüş, jammer batarya sistemleriyle bunların yanında e-bisiklet, e-scooter, telekom bataryaları, robotik sistem bataryaları, medikal bataryaları, ev araçları bataryaları ve enerji depolama sistemleri gibi diğer sektörlerde kullanılan bataryaların üretilmesi de mümkün olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala