Savunma

Leonardo, TB2’lerde kullanılan kameraları üreten Hensoldt’a ortak oldu

İtalyan savunma ve havacılık devi Leonardo, dün yapılan açıklama ile Alman savunma şirketi Hensoldt AG’nin yüzde 25,1 hissesini satın alarak ortak oldu. Hensoldt’un Güney Afrika kolu tarafından üretilen kameralar halen Baykar’ın TB2 Bayraktar İHA/SİHA sistemlerinde kullanılıyor. Baykar, ASELSAN CATS ile birlikte ihracatta Hensoldt’un Argos II HDT’sini de alternatif olarak sunuyor. Örneğin Türkmenistan’a satılan TB2’lerde bu kamera kullanılıyor.

606 milyon Euro’ya ortak oldu

Leonardo, toplam 606 milyon Euro karşılığında Kohlberg Kravis & Roberts & Co. LP tarafından tavsiye edilen fonlar tarafından kontrol edilen bir portföy şirketi olan Square Lux Holding II S.à rl’in kontrol ettiği Hensoldt’a ortak oldu.

İtalyan şirketten yapılan açıklanmaya göre bu alım, Leonardo’nun “Be Tomorrow – Leonardo 2030” Planı ile tanımlanan Avrupa Savunma Elektroniği pazarında bir liderlik pozisyonu elde etme yolunda ‘stratejik bir adım’ olarak değerlendirildi.

Almanya’dan Hensoldt sorusu

Son günlerde Almanya’da TB2’lerde kullanılan Hensoldt’un Argos II HDT kameraları gündeme gelmişti. Bu kameraların Türkiye’ye satılmaması istenmişti. Ancak Hensoldt, Güney Afrika merkezli şirketin küçük ortağı olduğu ve bu kararı alamayacağına dikkat çekmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala