SavunmaYerli Savunma Sistemleri

KUZGUN’a yerli turbojet motor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilecek Modern Modüler Müşterek Maliyet Etkin Mühimmat KUZGUN’un Turbojet Motorlu versiyonu için motor tedariği başladı.

M5 Yayın Koordinatörü Abdullah Şentürk’ün sorularını yanıtlayan TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, şunları söyledi:

“KUZGUN Turbojet motoru için yabancı bir firma ile ilk prototipler için anlaşma sağlandı ve tedarik süreci sorunsuz devam ediyor. Firmanın ismini bu aşamada vermek doğru olmayacağı için motorların yer testleri sonrasında nihai karar belli olacaktır. Yerli iki firma ile de görüşmeler devam ediyor eş zamanlı olarak alternatif yerli tedarikçi kazanılması için çalışmalar başlatılmış durumdadır.

KUZGUN ailesinden beklentimiz, modülerliği sayesinde kazanılacak esneklikle her tür hedefi en düşük maliyet ve teknolojinin tüm unsurlarının etkin bir şekilde kullanımıyla bertaraf etmektir. Bu sayede silahlı kuvvetlerimizin asimetrik savaş ortamındaki modern, etkin ve kolay kullanımı olan mühimmat ihtiyacını bu mühimmat ailesiyle çözmek istiyoruz”

AĞIRLIĞI 100 KG

KUZGUN, TÜBİTAK SAGE tarafından Türk Hava Kuvvetleri’nin halen envanterindeki F-4E 2020 ve çeşitli İHA sistemlerinin yanı sıra gelecekte envantere girecek Hürjet, Hürkuş, Milli Muharip Uçak (MMU) gibi sistemlerden hava-yer başta olmak üzere farklı platformlardan kullanılabilecek. Kuzgun satıhtan satıha da atılabilecek.

Mühimmat farklı görevler için 25 ila 65 kilogram arasında mühimmat taşıyabilecek. Hedefini INS, INS/GPS ile bulacak. Arayıcı ve güdüm sistemine bağlı olarak CEP mesafesi ise 1 metre ila 10 metre arasında değişecek. 

KUZGUN yaklaşık 40 bin feet irtifadan bırakıldığında (yüksek hızda uçan jet uçaklarından) yaklaşık 111 kilometreye kadar etkili menzile sahip olacak. Toplam ağırlığı 100 kilogram olarak planlanan mühimmatın uzunluğu ise 180 cm. 

Mühimmat, parça tesirli, hareketli hedefler için kullanabilir ve delici harp başlığı ile güçlendirilmiş yapılar için de etkili olacak. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı