GüvenlikSavunma

Kuzey Kore’den Hwasong-12 denemesi

Kuzey Kore resmi medyası, 2017’den bu yana yapılan en büyük füze denemesi olduğu belirtilen denemenin fotoğraflarını yayımladı.

Fotograflarda, uzaydan Kore Körfezi’nin bir kısmı ve çevresi görülüyor.

Pyongyang yönetimi, balistik füzenin orta menzilli Hwasong-12 olduğunu açıkladı.

Japonya ve Güney Kore denemede orta menzili füzenin 2 bin km yüksekliğe ulaştığını bildirdi.

Kuzey Kore resmî haber ajansı KCNA’nın yayımladığı fotoğrafların, füzenin savaş başlığına takılan bir fotoğraf makinesiyle çekildiği ifade edildi.

Fotoğraflardan ikisinde fırlatma anı, diğerlerinde de uçuşu görülüyor.

KCNA füzenin “isabet oranını teyit etmek için yapıldığını ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un denemeye katılmadığını bildirdi.

Ajans, “Komşu ülkelerin güvenliği göz önüne alınarak kuzeybatı bölgesinden Kore’nin Doğu Denizi’ne en yüksek ateşleme açısıyla fırlatıldığını” da ekledi.

Japonya, Güney Kore ve ABD füze denemelerini kınadı.

Birleşmiş Milletler (BM) balistik ve nükleer silah denemelerini yasaklasa ve katı yatırımlar uygulasa da Kuzey Kore düzenli olarak bu yasağa karşı çıkıyor.

Ülkenin lideri Kim Jong-un da ülkesinin savunmasını güçlendirme sözü veriyor.

Uzmanlara göre, füze denemelerinin arkasında küresel ve bölgesel güçlere sert mesajlar vermek dahil birçok neden yatıyor.

Bu nedenlerden bir diğeri de Kim Jong-un’un ABD’yi uzun süredir durdurulan nükleer görüşmeleri için yeniden masaya çekmek istemesi. Ayrıca ülke yönetiminin yeni mühendislik ve askeri komuta sistemlerini test etmek için de pratiğe ihtiyacı var.

Füze denemelerinin Çin’deki olimpiyatlardan ve Mart’taki Güney Kore seçimlerinden önce olması da manidar bir zamanlama olarak görülüyor.

Öte yandan Kuzey Kore ekonomisi de gerek ABD’nin öncülüğünde yaptırımları gerek koronavirüs salgını ve gerekse de yıllar süren kötü yönetim nedeniyle zor zamanlar yaşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala