Savunma

Karakuş: “Türkiye’yi koruma merkezi HAVELSAN’dır”

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı da yapan eski Hava Lojistik Komutanı Emekli  Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, CNN Türk’te katıldığı programda, İsrail’in casusluk yazılımı Pegasus ile ilgili yöneltilen soruya HAVELSAN’ın yeteneklerini anlatarak cevap verdi. 

Karakuş, “Bilgi sistemleri açısından Türkiye’yi koruma merkezi HAVELSAN’dır. Bu konularda HAVELSAN’dan yararlanmak lazım” dedi.

Son günlerde İsrail tarafından geliştirilen ve cep telefonları ile ortam dinlemesi, bilgi aktarımı sağlayan Pegasus yazılımı gündemde. Hatta dünyada önde gelen siyasi liderlerin, gazetecilerin telefonlarına gizlice yerleştirilen bu yazılım ciddi bir casusluk skandalına da neden oldu.

İletişim gizliliğine dikkat çeken Dr. Erdoğan Karakuş, bu konuda geçmişte Türk Silahlı Kuvvetleri için TAFİCS olarak adlandırılan TSK Entegre Muhabere Sistemi’nin kurulduğunu belirterek “Türk Silahlı Kuvvetleri TAFICS Sistemini kurdu. Askeri muhaberede, yani haberleşme sisteminde dinleme yapılamasın diye tamamen kablolu bir sistem kuruldu. 1998-2002 arasında tamamladık. TSK’yı bir bakıma dinleyemezler ama içimizde 15 Temmuzcular olunca dinlenir hale gelmişiz.

MİLLİ SİSTEM

Öyle bir tedbir aldık ki; TAFICS hattında kabloya bir müdahale olduğunda iletişimi otomatik olarak kesiyor ve haber veriyor, ‘şu kilometre ile şu kilometre arasında müdahale olduğu’ bilgisini veriyor.

Merkezlerden dinleme yapılabilir ama o da görevlendirilen subaylarla ilgili bir durum.

TSK’nın TAFICS sistemi, hiçbir şekilde antenler arasında haberleşme olmayan çok nadir bir şekilde dağlık bölgelerde, radyolinkle yapılan haberleşme. Ama içine insanlar girince 15 Temmuz olabiliyor.

HAVA KUVVETLERİ BİLGİ SİSTEMİ

HAVELSAN’ın bu başarılarının sonucunda hükümet seçim sistemini ve nüfus sistemini HAVELSAN’a verdi. Bu HAVELSAN’ın daha sonraki en büyük başarılarından biri de budur. F-16 Simülatörü yaptı. F-16 Simülatörü yapmak demek neredeyse F-16 imalatı yapmak gibidir. Simülatörün bilgi sistemlerini de tamamen HAVELSAN yaptı. Bana göre Türkiye’de merkez asıl HAVELSAN’dır. Türkiye’yi koruma açısından, bilgi sistemleri açısından koruma merkezi HAVELSAN’dır. Bu konularda HAVELSAN’dan yararlanmak lazım”

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı