Kara Kuvvetleri

ZAHA’ya yurtdışı ilgisi

FNSS tarafından geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) için yurtdışından talep var. Endonezya, FNSS ile ZAHA için görüşmelere başlarken Avustralya ve Filipinler de bilgi istedi. TCG Anadolu için geliştirilen ve 24 personel taşıyabilen ZAHA, denizde 7 knot, karada da 70 kilometre hıza sahip.

Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından organize edilen Savunma Sanayi Zirvesi’nde konuşan FNSS ZAHA Program Yöneticisi Mustafa Kaplan, proje hakkında son gelişmeleri paylaştı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı doğrultusunda 2 adet Komuta Kontrol Aracı, 2 adet Kurtarma Aracı ve 23 adet Personel Taşıma aracı olmak üzere toplam 27 adet ZAHA tedariki için anlaşma yaptıklarını belirten Mustafa Kaplan, “Ciddi bir talep aldık. Tasarımından itibaren ZAHA dikkatle takip ediliyor. Endonezya Hükümeti araç ile çok yakından ilgileniyor. Avustralya, Filipinler gibi ülkelerden de bilgi istenmişti. ZAHA envantere girdikten sonra oluşan bu ilginin artarak devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

24 PERSONEL TAŞIYABİLİYOR

ZAHA, 24 personel (21 deniz piyadesi + 3 mürettebat ) taşıma kapasitesine sahip. Aracın silahları ise 12.7mm çapında makinalı tüfek ve 40mm çapında otomatik bomba atar. Silah kulesi uzaktan kontrol edilebiliyor.

Sızdırmaz ve hidro dinamik gövde tasarımına sahip ZAHA, suda itki sistemine, sis perdesi üretme kabiliyetine ve balistik koruması bulunmakta. Araç suda 7 knot ve karada ise 70 km/saat hıza çıkabiliyor. 

 

ZAHA,-%60 dik eğim tırmanabilirken, %40 yan eğimde tutunabilmekte. Araç, 90 cm yüksekliğindeki dik engelleri ve 2 metre uzunluğundaki hendekleri kolaylıkla geçebilmesi sayesinde oldukça iyi bir arazi performansı ortaya koyabilmekte.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap