Kara Kuvvetleri

Tanksavar bölüklerine yeni güç: UMTAS ve CİRİT

Milli Savunma Bakanlığı, zırhlı birliklere yeni bir güç katacak, Roketsan tarafından imal edilen UMTAS ve CİRİT füzelerinin atılabildiği “Kaideye Monteli CİRİT Silah Sistemi Projesi”bin testlerinin başladığını açıkladı.

Bu amaçla yine Roketsan tarafından geliştirilen YALMAN Kulesi, FNSS’in KAPLAN-10 platformuna takıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, “Kaideye Monteli CİRİT Silah Sistemi Projesi” kapsamında, Konya/Karapınar’da gerçekleştirilen muayene ve kabul atışlarında belirlenen hedefler başarılı bir şekilde vurdu.

Roketsan’ın farklı platformlarından atılan CİRİT füzesinin zırhlı araçlardan da atılması için bir süredir özel bir proje geliştiriliyordu. Kaideye Monteli CİRİT (KMC) aracından UMTAS ve L-UMTAS tipi anti-tank füzelerinin de atılması hedefiyle Roketsan, YALMAN Kulesi’ni geliştirdi. Adı halen KMC olarak anılsa da CİRİT Füzesi’ne ek olarak YALMAN Kulesi ile L-UMTAS ve UMTAS füzeleri de atılabiliyor.

YALMAN Kulesi ile teçhiz edilen KMC; azami 8 adet CİRİT Füzesi veyahut 4 adet L-UMTAS/UMTAS Füzesi taşıyabiliyor. Karma konfigürasyonda ise KMC, 4 adet CİRİT Füzesi ile 2 adet L-UMTAS/UMTAS Füzesi yüklü şekilde görev yapabiliyor.

FNSS’in Kaplan 10 aracı tercih edildi

Atışlarda kule ilk olarak FNSS tarafından geliştirilen Kaplan 10 aracına entegre edildi. Paletli, 5 yol tekerlekli ve düşük siluetli Kaplan tasarımı, soğuk ve sıcak iklim koşullarına dayanıklı, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip.

Ağırlık-Güç oranı 21 Bg/ton olan araç, dizel motoru ile 5 kişilik mürettebat taşıyabiliyor. Farklı görevlerde de kullanılabiliyor. Saatte maksimum 65 kilometre hıza çıkabilen Kaplan, 525 kilometre menzile sahip.

Harekat halinde atış

Stabilize tareti sayesinde 40 kilometre hıza kadar hareket halindeyken atış kabiliyeti sağlayan KMC Silah Sistemi, kullanıcıya 8 kilometre menzile kadar da yüksek vuruş kabiliyeti sunuyor. Bu sistem, ayrıca, üzerinde taşıdığı yüksek teknoloji ürünü elektro optik sistemle 20 kilometre menzile kadar da keşif ve gözetleme faaliyeti yürütebiliyor. KMC Silah Sistemi’ne, 7,62 mm Makineli Tüfek Entegrasyonu için de çalışmalar devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala