Kara Kuvvetleri

Ermenistan-Hindistan ilişkileri tespit radarı nedeniyle gerildi

Ermenistan’ın geçtiğimiz ocak ayında Hindistan’a 40 milyon dolar ödeyerek satın aldığı, teslimatı mart ayında yapılan dört adet Swathi Silah Tespit Radarı’nın yaşadığı arızalar nedeniyle iki ülke arasında kriz yaşanıyor. Ermenistan Hindistan’dan tazminat talep ediyor.

Pakistan Defence Forum’un haberine göre, Ermenistan kullanım sırasında ciddi sorunlarla karşılaştı. Hindistan’dan teknik çözüm için mühendis talebinde bulunuldu. Ermenistan’a gelen mühendisler radarın bir çok sisteminin yabancı ülkelerden alınması nedeniyle teknik sorunu çözemediği iddia edildi. Swathi sisteminin 5 saatte bir kapatılıp tekrar açılması gerekiyordu. 

Ermenistan 40 milyon dolara satın aldığı Swathi sistemi için Hindistan’dan tazminat talep ediyor. Sorunun nasıl çözüleceği ise merakla bekleniyor.

MENZİLİ 40 KİLOMETRE

Sistem, 81 mm havanı 2 ila 20 km, güdümsüz atılan füzeleri de 4 ila 40 km menzilden tespit edebiliyor. Hindistan sistemi, 2000’li yılların başında Pakistan ile yaşadığı çatışmalar sonrasında geliştirmeye karar vermişti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Muhtemelen kendileri kullanamamislardir. Egitimli personelleri malum hep Fransaya Amerikaya kacti. Geriye anca egitimsiz milliyetcilikten baska bir kalifikasyonu olmayan Ermeniler kaldi. Onlarda ne radardan anlar ne teknikten ne bakimdan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap