Kara Kuvvetleri

Avustralya 20 yıl sonra Tiger yerine AH-64E siparişi verdi

Avustralya, 1990’lı yıllarda taarruz helikopteri ihalesi ile imalatçıların yakından takibindeydi. O yıllarda Türkiye de taarruz helikopteri alımı için bir ihale açmıştı. Hangi ülkenin hangi tip helikopter alacağı merakla bekleniyordu.

Avustralya’daki ihalenin galibi 2001’de o zaman ki adıyla Eurocopter olmuştu. 22 adet Tiger helikopter için Avustralya ortaklar dışındaki ilk ihraç ülkesi haline gelmişti. Türkiye ise önce Bell’den AH-1Z King Cobra’yı seçmiş, yazılım ve kod paylaşımlarında sorun çıkınca istikamet İtalyan Agusta’nın T129’una dönmüştü.

YILLAR SÜREN MACERA

Avustralya’nın Tiger alımı oldukça maceralı geçti. Helikopterler Avustralya’da imal edilecekti. 2007’de gecikmelerin sonrasında Avustralyalılar projeye para ödemeyi durdurmuştu. Yoğun görüşmelerin sonrasında proje tekrar başlatıldı. Son Tiger Aralık 2011’de teslim edilebildi. Ancak helikopterlerin harbe hazırlığı ancak Ağustos 2019’da tamamlanabildi. Tiger’ın şu an kullanıcıları arasında Avustralya ile birlikte Fransa, Almanya ve İspanya bulunuyor.

Avustralya, uzun yıllardır verim alamadığı Tiger helikopterlerinin yerine yeni bir Silahlı Keşif Helikopteri ihalesi açtı. Land 4503 olarak adlandırılan ihalede kazanan Boeing’in AH-64E kazanını, ABD merkezli Boeing şirketi tarafından üretilen AH-64E Apache Guardian helikopteri oldu.

29 ADET AH-64E SİPARİŞİ

Avustralya 22 adet Tiger’ın yerine 29 adet AH-64E alacak. Tiger’ların ne yapılacağı konusunda henüz bir karar alınmadı. 

İlk tasarımı Hughes tarafından yapılan sonrasında McDonnell Douglas portföyüne giren AH-64 projesi, 1997’de Boeing tarafından satın alınmıştı. İlk uçuşunu 1975’te yapan helikopterin son modeli olan AH-64E, ABD’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Suudi Arabistan, Katar, Endonezya ve Hindistan tarafından tercih edildi. Toplam teslimat sayısı 500’e ulaştı.

Toplam 16 adet Hellfire Tanksavar Füzesi, 76 adet Hydra 70 Roketi veya 76 adet APKWS Mühimmatı ile 1.200 adet 30mm’lik Top Mühimmatı ve 2 adet Hava-Hava Füzesi (Stinger, AIM-9 Sidewinder, Mistral, Sidearm) taşıyabilmekte. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala