Savunma

JF-17’lerin hassas gözü: ASELPOD

Pakistan’ın Çin ile ortaklaşa geliştirdikleri tek motorlu savaş uçağı JF-17’de, ASELSAN tarafından geliştirilen ASELPOD Hedefleme Podu kullanılıyor. Testleri 2018’de tamamlanan çalışmada, Pakistan iki ayrı paket dahilinde toplam 32 adet ASELPOD’u envanterine kattı. Böylelikle Pakistan Türk Hava Kuvvetleri’nden sonra bu podlara sahip ikinci ülke oldu.

Özel hedefleme podları bir yandan vuruş yüzdesini artırırken diğer yandan alan izlemesine de imkan sunuyor. ASELSAN, yerli pod geliştirilmesi için çalışmalara 2006’da başladı. Podlar, F-4E 2020 ve F-16’larda kullanılmak üzere tasarlandı. 

Uçağın altına takılan ASELPOD’un ağırlığı 235 kilogram. Boyu 235 santimetre, eni de 43 santimetre olan pod, kızılötesi veya gündüz kamerası videolarında aynı anda sekiz hedefe kadar Nokta ve Alan izlemesi yapabilmekte. 3’üncü Nesil 3-5 Mikron Orta Dalga [MWIR] bandında çalışan 64ox512 piksel [LANTIRN’de 180 piksel taramalı detektör, SNIPER XR’de ise 640×512 piksel çözünürlükte Focal Plane Staring Array detektör kullanılmakta] çözünürlüklü Odak Düzlemli Dizin tipi bir detektöre sahip yerli tasarım bir termal kamera [FLIR] ve 768×576 piksel siyah beyaz gündüz görüş kamerası [CCD-TV, Geniş ve Dar olmak üzere iki bakış açılı.

Uzmanlar, ASELPOD’un halen F-16’larda kullanılan SNIPER ATP’deki gündüz görüş kamerasından daha yüksek çözünürlüğe sahip olduğuna dikkat çekiyor. ASELPOD’ta dört eksende hareket edebilen bir gimbale sahip.

Podun sensörlerin yerleştirildiği gimbal kısmı geriye doğru -150° ve yukarıya doğru +45º hareket edebilmekte. 3x optik ve 2x/4x ve 8x olmak üzere üç sayısal büyütmeye sahip olan ASELPOD’un 25km menzilden lazerle hedef işaretlemesi yapabilmekte.  Podun azami menzili ise 55 kilometre.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap