Savunma

Japonya Türkiye’nin yerine F-35 Programı’na ortak oldu

Türkiye’nin ABD tarafından 2019’da F-35 Programı’ndan çıkartılmasının ardından yeni katılımcı üye Japonya oldu. Japonya, Lockheed Martin’e 23 milyon 18 bin 589 dolar ödeyerek 9’uncu katılımcı üye ülke oldu.

Anlaşmanın açıklaması, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından yapıldı. ABD Deniz Kuvvetleri duyurularında verilen bilgiye göre “Fort Worth, Teksas merkezli Lockheed Martin Aeronautics şirketiyle 23 milyon 18 bin 589 dolarlık maliyet artı sabit ücretli bir sözleşme yapıldı.

Bu sözleşme, bir Dış Askeri Satış (FMS) programına tabi ülkenin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programına entegrasyonunu ve F-35 uçak üretimi, modifikasyonları, lojistik ve idame çabaları için ülkeye özel program desteği sağlar” denildi.

JAPONYA HEM HAVA HEM DONANMA MODELİ ALIYOR

Söz konusu ülkenin Japonya olduğu ifade edilen duyuruda, sözleşmenin Mart 2025’te tamamlanacağı ifade edilirken kontrat bedelinin Japonya tarafından karşılandığı kaydedildi.

Japonya, F-35A ve F-35B serisini almak üzere ABD ile 23 milyar dolarlık alım müzakeresine girmişti. 

Japonya F-4E uçaklarının yerine ilk etapta 42 adet F-35A tipi sipariş vermişti. İkinci pakette ise Japonya 105 adet daha uçak siparişi vermişti. Halen Japonya’da F-35 son montaj hattı bulunmaktı. 

Türkiye’nin F-35 programına katılımının Temmuz 2019’da askıya alınmasından sonra programda 8 katılımcı ülke kalmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap