Savunma

Japonların yeni savaş uçağını Mitsubishi yapacak

Japonya’nın tek başına inşa edeceği 6. nesil savaş uçağını Mitsubishi Heavy Industries üreteceği açıklandı. Anlaşma, Japonya Savunma Bakanlığı Mitsubishi Heavy Industries arasında imzalandı.

F-X olarak adlandırılan uçağın 2031’de ilk uçuşunu yapması hedefleniyor. Japonya, uçak için yurtdışından hem teknoloji katkısı yapacak ülkeler konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Toplam büyüklüğü 40 milyar dolar olarak belirlenen uçak için Japonya F-35’in üzerine çıkacak bir teknolojiyi hedefliyor.

Mitsubishi Heavy Industries, son yıllarda yapılan askeri havacılık projelerinin önemli bölümünü hayata geçirmişti. Şirket, Defense News en büyük savunma şirketleri sıralamasında 21’inci olmuştu. 

HAKAN KILIÇ’IN JAPONYA’NIN 6. NESİL SAVAŞ UÇAĞI YAZISI İÇİN TIKLAYIN

ABD’NİN 6. NESİL SAVAŞ UÇAĞI PROJESİ:

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Elalem 6. nesil ucakla ugrasiyor, bizim yerli cahiller, bize 5.nesil F-35´e gerek yok, gidin Fransa´dan 4. nesil Rafale alin diye akil veriyorlar. Aglarmisin, gülermisin… Tuncay DENIZ

  2. Bu uçağın turbofan motorlarını hangi ABD’li (Pratt&Whitney veya GE-General Electric) den alacaklar? Yoksa İngiliz Rolls&Royce’nn lisansıyla mı üretim yapacaklar.

    Bildiğim kadarıyla Japonya’nın elinde böyle bir teknoloji yok.

  3. 6. nesil hikaye daha 5 tam anlamıyla ortaya konulmadı (AYRICA JAPONYA ABD YARDIMI İLE YAPABİLİYOR TÜRKİYENİN İNGİLTEREDEN DESTEK ALMASI GİBİ )

    1. Aynı ABD kontrolü (aslen İŞGALİ demek lazım) altındaki Almanya (toprağında ellibin ABD li asker) ve Güney Kore (toprağında yetmişbin ABD li asker) gibi, Japonya’da (toprağında yüzbin ABD li asker) ABD’nin teknolojik desteği ile bir şeyler yapabilir ama bunu ABD’nin istemediği hiç bir yerde kullanamaz veya ABD’nin beğenmediği hiç bir ülkeye ihraç edemez.

      Onun için yerli ve milli teknolojiye sahip olabilmek Türkiye gibi özgürlüğünü kanıyla savunmuş ülkeler için çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap