Jandarma

Jandarma Havacılık filosunu büyütüyor

Jandarma Genel Komutanlığı’nın operasyonlarında kullanılmak üzere filonun yenileştirilmesi ve büyütülmesi için harekete geçildi.

İlk etapta halen 6 adet T129 ATAK helikopter sayısı 24’e çıkartılacak. Bu konuda Jandarma, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen T129’ları envanterine katarak filoyu büyütecek. Halen T129’lar Jandarma tarafından yoğun olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da terörle mücadelede başarıyla kullanılıyor.

Fotoğraf: Onur KURÇ/Tayfun YAŞAR

Jandarma için ikinci büyük helikopter projesi ise Sikorsky lisansı ile TUSAŞ tarafından yerlileştirilen  T-70’ler olacak. Halen yer testleri ve üretim çalışmaları devam eden T-70’lerden 30 adeti Jandarma’ya verilecek. Bu alımla birlikte filoda uzun yıllardır kullanılan S-70 Blackhawk’ların modernezisyonu da sağlanmış olacak.

T-70 projesinde ayrıca Orman Bakanlığı’nın alımından vazgeçtiği 3 adet T-70 helikopteri de Jandarma tarafından alınıyor. Böylelikle Jandarma envanterine girecek T-70 sayısı 33’e çıkacak.

20 ADET T625 ALIMI

Jandarma Havacılık’ın ihtiyacı olan Hafif Genel Maksat Helikopter Projesi’nde ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından tasarlanan T625 Gökbey helikopteri alımı yapılacak. Çift motorlu olan T625’lerin ilk teslimatının 2023 sonunda başlanacağı TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil tarafından açıklanmıştı. İlk kullanıcı olan Jandarma T625’leri UH-1/AB205’lerin yerine kullanmayı hedefliyor.

Helikopter modernizasyonunda ise seyrüseferin daha hassas yapılması amacıyla modernizasyon konusunda da önemli bir aşama kaydedildi. Helikopterlere elektronik harp yeteneğinini kazandırılması için de çalışmalar sürüyor.

Geçen yıl Jandarma Havacılık 15 bin 530 saati İHA, 3409 saati de İnsanlı Keşif Uçağı (İKU) olmak üzere 19 bin saatlik uçuş gerçekleştirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap