Savunma

İsveç Saab reklamı için Afganistan’ı bombalamak istedi

WikiLeaks’in 2010’da yayımladığı 11 Ocak 2008 tarihli belge, Afganistan’daki gelişmelerin ardından tekrar gündeme geldi.

WikiLeaks’in resmi Twitter hesabından tekrar paylaşılan belgeye göre o dönem İsveç, savaş tek motorlu savaş uçağı JAS Gripeh uçağının reklamını yapmak ve askeri personele savaş tecrübesi kazandırmak için Afganistan’ı bombalamak istedi.

Belge, ABD’nin İsveç Maslahatgüzarı Robert Silverman tarafından kaleme alındı. Silverman, Afganistan’daki NATO kuvvetlerine gönderdiği yazıda İsveç’in, ülkedeki savaşa daha fazla katkı vermeye çağrılmasını talep etti.

İskandinavya ülkesine, NATO önderliğinde kurulan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’ne (International Security Assistance Force – ISAF) daha fazla asker ve kaynak ayırması için baskı yapılması gerektiği vurgulanarak şu bilgiye yer verildi:

“İsveç, Afganistan’daki ISAF’e önemli katkı sağlıyor ve 365 askeriyle Mezar-ı Şerif’teki Bölgesel İmar Ekibi’ni yönetiyor. NATO müttefiklerinin ISAF’e katkılarındaki eksikliklere dikkat çekip NATO’nun önde gelen ortağı olan İsveçlilere, Afganistan’da daha fazla ne yardım yapabileceklerini sormalıyız.”

İsveç Silahlı Kuvvetleri’nin JAS Gripen savaş uçaklarını Afganistan’a gönderme önerisine dikkat çeken Silverman, şöyle yazdı:

İsveç ordusu, muhtemel savaş tecrübesinin Hava Kuvvetleri için iyi olabileceğini ve Gripen’in pazarlanabilirliğine fayda sağlayacağını savunarak (uçakları ülkeye) konuşlandırmak için lobicilik yaptı.

İSVEÇ TÜRKİYE’YE AMBARGO UYGULUYOR

İsveç uzun yıllardır Türkiye’ye terörle mücadelesi nedeniyle silah ambargosu uyguluyor. Hatta İsveç 2019’da bu uygulamanın tüm Avrupa Birliği üyeleri tarafından uygulanması için de teklifte bulunmuştu.

FRANSA’DAN RAFALE İLE LİBYA OPERASYONU

Fransa, Kaddafi’nin devrilmesi sırasında Libya operasyonunda yoğun olarak Rafale uçaklarını kullanmış ve bu uçakların adeta reklamını yapmıştı. Uzun dönem herhangi bir ülkeye ihraç edilemeyen Rafale uçakları, Libya operasyonu sonrasında müşteri bulmaya başlamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap