Savunma

İsrail’den F-22 pazarlığı

Önce Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arkasından da Katar’ın F-35 talebi sonrasında İsrail ABD’den F-22 istedi. Bu adımla Ortadoğu’ya F-35 satışlarına İsrail onayının verilmesi dikkat çekti.

İsrail gazetelerinde yer alan haberlere göre, ABD ve İsrail yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde İsrail tarafının Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) F-35 satışına onay vermesi halinde ABD’den F-22 savaş uçaklarını almayı talep ettiği iddia edildi.

Haberde İsrail’in F-22 savaş uçaklarını filosuna katarak bölgedeki askeri üstünlüğünü korumaya devam edeceği vurgulandı.

ABD kanadından ise F-22 talebine ilişkin bir yorum yapmaktan kaçınılırken, bu uçakların satışının gündemde olmadığı belirtildi. F-22 savaş uçakları sadece ABD ordusunda kullanılırken, uçakların yabancı ülkelere satışı federal yasayla yasaklandı.

Bir dönem Avustralya, sonrasında da Japonya F-22’lere ilgi göstermişti. Ancak sonrasında Japonya kendi uçak projesi ile ilgili çalışmalara başlamıştı.

İsrail’le Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki normalleşme adımları sonrasında BAE ve Katar başta olmak üzere Arap ülkelerinin F-35 savaş uçakları için ABD ile temas halinde olduğu belirtiliyor.

İsrail’in onay vermesi halinde F-35’lerin ilk alıcısının BAE olması beklenirken, F-22 talebi konusunda ise nasıl bir anlaşmaya varılacağı henüz belirsizliğini koruyor. (Haaretz)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap