Savunma

İran’ın yeni balistik füzesi: Hayber Şekan

İran Devrim Muhafızları Ordusu, envanterine yeni bir balistik füze daha kattı. Katı yakıtla çalışan füzenin menzili 1.450 kilometre.

“Hayber Şekan” ismi verilen orta menzilli balistik füze, İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ve ve pek çok üst düzey askeri yetkilinin katıldığı törenle kamuoyuna tanıtıldı.

İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Bölümü tarafından yerli olarak tasarlanan ve üretilen füzenin menzili ise 1.450 kilometre olarak belirtiliyor.

Füzenin katı yakıtlı roket motoru kullandığı ve hava savunma sistemlerini yüksek manevra kabiliyetiyle aşabildiği vurgulanıyor.

Hayber Şekan’ın tasarımında yapılan değişiklilerle benzer füzelere kıyasla ağırlığının üçte bir oranında azaltıldığı not ediliyor. Aynı zamanda füzenin fırlatılması için gerekli olan hazırlık süresinin de konvansiyonel füzelere kıyasla altıda bir oranında azaldığı belirtiliyor.

Tahran, ABD tarafından ülkeye uygulanan ağır yaptırımlara rağmen füze programını son derece hızlı bir şekilde ilerletmeye devam ediyor.

Hipersonik Füze Olasılığı

Hayber Şekan füzesi aslında hipersonik özelliklere sahip bir füze olarak da tanımlanabilir. Tri-konik harp başlığına sahip olan füzenin tasarımı hipersonik süzülme aracını (HGV) andırıyor.

Füzenin uzun süre önce envantere alındığı ancak kamuoyuyla yeni paylaşıldığı da aktarılıyor. İran medyası tarafından paylaşılan videolarda çifte lançerlerden oluşan çok sayıda fırlatıcı görülebiliyor.

Hipersonik füzeler, var olan pek çok hava savunma sistemini de aşabiliyorlar. Düşük yörüngelerde uçuş sırasında manevralar yapma kabiliyetine sahip olan bu füzeleri imha etmek neredeyse imkansız.

Aynı zamanda füzenin CEP değeri (circular error probable-balistik füzelerin isabet yetenekleri için kritik bir parametre) son derece düşük görünüyor.

İran her ne kadar füzenin HGV özelliğini ön plana çıkarmasa da büyük bir kabiliyet elde edildiği söylenebilir.

İran/Hayber Şekan Balistik Füzesi/Harp Başlığı ve Yüksek Hassasiyetle Vuruş

Kaynak: SavunmaSanayiST.com ve İran Medyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala