Savunma

İlk SOM-J atışı bu ay

Türk Hava Kuvvetleri’ne özellikle deniz üstü hedeflerin vurulmasında önemli bir katkı sağlayacak SOM-J’nin ilk atış testi bu ay içinde gerçekleştirilecek. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen, seri üretimi Roketsan tarafından yapılacak SOM-J, F-35 için geliştirilmişti. Mühimmatın yeni kullanıcıları F-16’nın yanı sıra Baykar’ın Akıncı ve TUSAŞ’ın Milli Muharip Uçağı (MMU) olacak.

Defence Turkey’den İbrahim Sünnetçi’nin özel haberine göre Sabit ve hareket halindeki su üstü hedeflere karşı (ASuW) kullanılmak üzere tasarlanan sistem için imza 2014’te atılmıştı. SOM’un standart serilerine göre daha küçük olan SOM-J Projesi önce 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında da ABD tarafından Türkiye’nin F-35 projesinden çıkartılmasıyla gecikme yaşanmıştı. Normalde 2017’de yapılacak atış testleri 4 yıllık gecikme ile bu ay gerçekleşecek.

Geçen hafta Eskişehir’de gelişmeleri takip eden TRT Haber’in 401’inci Test Filo’da F-16’ya takılı olarak görüntülediği SOM-J, 3.9 metre uzunluğunda. Toplam 540 kilogram ağırlığındaki mühimmat, 275 km menzile 140 kilogram ağırlığında harp başlığını taşıyabiliyor.

Halen TJ40 motoruna sahip mühimmata kısa süre içinde Kale Aero tarafından geliştirilen KTJ3200 tipi motor da entegre edilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı