Deniz KuvvetleriSavunma

İlk Aksungur Deniz Kuvvetleri envanterinde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından öz kaynaklarla tasarlanan ve ANKA’dan geliştirilen Aksungur İHA sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girdi. Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bu gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu.

Projeye büyük destek veren Savunma Sanayi Başkanlığı ile böylelikle Aksungur’un ilk kullanıcısı da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı oldu. Aksungur, çift motoru, yüksek taşıma kapasitesi ve 50 saat havada kalma özelliği ile Deniz Kuvvetleri için bir çok görevi yerine getirebilecek.

 

Prof. Dr. İsmail Demir, paylaşımında “TUSAŞ tarafından üretilen yerli ve milli AKSUNGUR SİHA testleri başarı ile tamamlayarak DzKK’ya teslim edildi. AKSUNGUR SİHA 750 kg faydalı yük kapasitesine ve en az 50 saat maksimum uçuş süresine sahip. Hayırlı olsun” dedi.

TUSAŞ tarafından tasarlandı

Testlerde toplam 1000 saatlik uçuşu geçtiğimiz ağustos ayında tamamlayan Aksungur, eylül ayındada rekor kırarak 60 saat havada kalmıştı. Platform bu yaz döneminde Orman Genel Müdürlüğü tarafından kiralanmış, Hatay-Adana bölgesinde orman yangınlarının takip ve devriye uçuşlarında kullanılmıştı.

Yıl sonuna kadar toplam 4 sistemin teslimatını tamamlayacak Aksungur, uzun süre havada kalması, taşıdığı yük ile özellikle Deniz Kuvvetleri için önemli bir güç olacak.

Hali hazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde 6 adet ANKA-B ve 8 adet Bayraktar TB2 İHA bulunuyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala