Deniz KuvvetleriSavunma

İlk Aksungur 12 adet MAM-L ile Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından öz kaynaklarla tasarlanan ve ANKA’dan geliştirilen Aksungur İHA sisteminin teslimat fotoğraflarını paylaştı. Gerçekleştirilen törende Aksungur İHA’nın kanat altındaki 6 istasyonda toplam 12 adet MAM-L mühimmatı ile teslim edilmesi dikkat çekti.

Çift motorlu olan Aksungur, 750 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor. İHA’nın toplam havada kalış süresi ise 50 saat. Bu açıdan Aksungur, Mavi Vatan’ın gözlemlenmesi için önemli bir avantaja sahip olacak. TUSAŞ halen Aksungur için deniz karakol ve denizaltıların takibi için ek sistemler de takacak.

12 MAM-L ile 20 saat uçmuştu

TUSAŞ, teslimat öncesinde yaptığı testlerde, Aksungur’a 12 adet MAM-L yüklemiş ve İHA 20 bin feet irtifada toplam 28 saat havada kalmıştı.

Roketsan tarafından geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat MAM-L ise günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin standart mühimmatlarından en bilineni. Toplam 22 kilogram ağırlığa sahip mühimmat, lazer arayıcı başlık ile hedefini buluyor.

Aksungur’un yüksek uçuş irtifasından daha uzak menzile rahatlıkla uçabilecek MAM-L, zırh delici, yüksek infilaklı parçacık etkili ve termobarik toplam 3 farklı harp başlığına sahip.

Teknik Özellikler

Çap 160 mm
Uzunluk 1 m
Ağırlık 22 kg
Menzil 15 km
Güdüm Lazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı Tipi Zırh Delici
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
Termobarik

Hedef Tipi Ana Muharebe Tankı,
Hafif Zırhlı Araçlar,
Anti-Personel
Tapa Tipi Çarpma / Yaklaşma
Platformlar İHA’lar
Hafif Taarruz Uçakları

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala