Hava KuvvetleriSavunma

Hürkuş’un ilk ihracatı Nijer’e

Türk Hava Kuvvetleri’ne teslimat için gün sayan Hürkuş’tan ihracat haberi geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile Nijer’e gerçekleştirilecek savunma sanayi ihracat paketinde Hürkuş uçaklarının da olduğunu açıkladı.

Dün Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ile bir telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iş birlikleri konularını ele aldı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Nijer’in Türkiye’den tedarik edeceği TB2 SİHA, Hürkuş ve zırhlı araçların bu ülkenin askeri ve güvenlik kuvvetlerinin kapasitelerini artıracağını dile getirdi.

Nijer için gerçekleştirilecek ihracatta Hürkuş’un C modelinden geliştirilen silahlı versiyonunun teslim edilmesi hedefleniyor.

İlk ülke Nijer

Böylelikle daha önce TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil tarafından duyurulan Hürkuş ihracatında alıcı ülkenin, Nijer olduğu ortaya çıkmış oldu.

TUSAŞ, HÜRKUŞ-B, HÜRKUŞ-C ve HÜRKUŞ-HYEU konfigürasyonundaki uçakların üretim faaliyetlerine devam ediyor. HÜRKUŞ-B uçağı eğitim, HÜRKUŞ-C uçağı hafif taarruz ve HÜRKUŞ-HYEU uçağı ise ‘hava yer entegrasyon’ amacıyla geliştiriliyor.

HYEU kapsamında uçağın modifiye edilmesi ve sonrasında Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı 135. Filo tarafından kullanılması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala