Savunma

Hipersonik seyir füzesi Tsirkon 450 km’deki hedefi vurdu

Rusya yeni hipersonik seyir füzesi Tsirkon’un atış testini gerçekleştirdi. Beyaz Deniz’deki Amiral Gorşkov fırkateyninin fırlattığı füze ile 450 kilometre mesafedeki Barents Denizi’ndeki hedefi vurdu. Seyir sırasında füze ses hızının 8 katı sürate ulaştı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Atışların yapıldığı saha, Mareşal Ustinov füze kruvazörü ve Amiral Kasatonov fırkateyni dahil olmak üzere Barents Denizi’nde faaliyet gösteren Kuzey Filosu güçleri tarafından korumaya alındı.”

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, 7 Ekim tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Rus ordusunun Tsirkon hipersonik seyir füzesini başatıyla test ettiğini açıklamıştı.

Füzenin hedefe doğrudan isabet ettiğine dikkat çeken Gerasimov, Tsirkon’un uçuş mesafesinin 450 kilometre, azami irtifasının ise 28 kilometre, hedefe ulaşma zamanın 4.5 dakika olduğunu, ayrıca uçuş sırasında 8 Mach’ın aşıldığını belirtmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, geçen temmuzda da Tsirkon füzesinin test amaçlı olarak Amiral Gorşkov fırkateyninden başarıyla fırlatıldığını, testlerin füzenin menzil ve atış hassasiyeti ile hipersonik hızı açısından benzersiz taktik ve teknik özelliklerini doğruladığını duyurmuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap