Savunma

Hindistan’ın gözü uçak gemisi için Rafale M’de

Hindistan uçak gemisinde kullanmak üzere uçak alımı için çalışmalarını hızlandırdı. Güvertesinde ski-jump olarak adlandırılan eğimli yapıya sahip uçak gemisi kullanan Hindistan, Fransız Dassault imalatı Rafale’nin uçak gemisinde kullanılan ‘M’ modeli ile yakından ilgileniyor.

Hindistan Donanması’nın INS Vikrant uçak gemisinde halen iki filo Mig-29K tipi uçaklar bulunuyor. Ancak performans açısından Hindistan yeni nesil uçak alımı için görüşmeler gerçekleştiriyor. MRCBF olarak adlandırılan Multi-Role Carrier-Borne Fighter- Çok Rollü Uçak Gemisi Savaş Uçağı Projesi’nde toplam 57 adet uçak alımı hedefleniyor. İhaleye Rafale M’nin yanı sıra F/A-18 E/F Super Hornet Block III de katılıyor. Seçilecek modelin 283 metrelik güverteden ve ski-jump olarak adlandırılan rampadan havalanması gerekiyor.

Kiralama konusu da masada

Hindistan, 31 Mart 2021’de Fransa’da eğitimin tamamlanmasının ardından sipariş verdiği ilk 3 adet Rafale’ı ülkeye getirmişti. Hindistan’ın toplam 36 adet Rafale savaş uçağı siparişi bulunuyor. Hem hava kuvvetleri hem de deniz kuvvetlerinde ortak kullanım ile Hindistan operasyon-bakım maliyetlerini aşağıya çekmeyi hedefliyor.

Ortaya atılan iddialara göre Fransa elindeki ilk Rafale M uçaklarını uzun dönem kiralama konusunda da Hindistan’a teklif götürdüğü ifade ediyor. Son dönemde ikinci el Rafale uçaklarını pazarlayan ve ilk satışını da Yunanistan’a yapan Fransa, bu adımla elindeki filoyu da yenilemeyi öngörüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala