Savunma

Hindistan’a S-400 sevkiyatı bu yıl başlayacak

Rusya’nın askeri ihracat şirketi Rosoboroneksport’un Genel Direktörü Aleksandr Miheyev, Rus S-400 hava savunma sistemlerinin Hindistan’a ilk sevkiyatını bu yıl ekim-aralık aylarında gerçekleştireceklerini belirtti.

Rosoboroneksport Genel Direktörü Miheyev, Hindistan’a Rusya’dan satın aldığı S-400 savunma sistemlerinin ne zaman tedarik edileceği sorusu karşısında, “Bu yılın dördüncü çeyreğinde” yanıtını verdi.

Miheyev, şu anda S-400 kullanımı hakkında Hindistanlı uzmanların eğitilmekte olduğunu kaydetti ve “Her şey planlanmış takvime göre ilerliyor” diye ekledi. Hindistan ile Rusya, S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin anlaşmayı 2018’de imzalamıştı.

Hindistan’a 5 adet S-400 bataryası satışını içeren söz konusu anlaşmanın değeri 5 milyar doları geçiyor. Sistemlerin tüm parçalarının Hindistan’a 2024 sonuna kadar tedarik edilmesi planlanıyor.

HİNDİSTAN VE TÜRKİYE

Hindistan’ın S-400 hava savunma sistemi almasına rağmen ABD’nin nasıl bir adım atacağı ise merakla bekleniyor. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçtiğimiz mart ayında Yeni Delhi’yi ziyareti sırasında Rusya ile S-400’lerin alımı konusunda anlaşma imzalayan Hindistan’ı uyarmıştı. Benzer bir gerilim, 2019’dan bu yana Türkiye ve ABD arasında yaşanıyor. ABD, Türkiye’yi S-400 alması nedeniyle F-35 programından çıkarmıştı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Tüm müttefiklerimizden ve ortaklarımızdan yaptırımları tetikleyecek Rus ekipmanlarından uzak durmalarını talep ediyoruz” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap