Hava KuvvetleriSavunma

Hindistan ile Pakistan arasında Su-30MKI casusluk krizi

Hindistan Havacılık Şirketi’nde (HAL-Hindustan Aeronautics LtdPakistan adına casusluk yapan bir mühendis tutuklandı. Hint makamlarının yaptığı açıklamaya göre, 41 yaşındaki mühendisin Sukhoi Su-30MKI uçakları hakkında gizli belgelere ulaşmaya çalıştığını iddiası ile tutuklandığına dikkat çekildi.

SU-30MKI’NIN ELEKRONİK KARIŞTIRMA SİSTEMİ

Casus operasyonunda mühendisin özellikle Su-30MKI’nın İsrail imalatı Elta EL / M-8222 Elektronik Koruma Podu ile ilgilendiği belirlendi. Rus Sukhoi şirketi tarafından geliştirilen Su-30, 2001’den bu yana Hindistan Hava Kuvvetleri’ne hizmet veriyor. 19 yıllık operasyon geçmişinde bu güne kadar Hindistan 10 adet uçak kaybetti.

İt dalaşı konusunda iki ülke 27 Şubat 2019 tarihinde karşı karşıya gelmişti. Pakistan, Hindistan’a ait Mig-21 tipi savaş uçağını düşürmüş, pilot fırlatma koltuğu ile uçağı terk etmişti. Ayrıca Hintliler dost ateşiyle kendilerine ait Mi-17 tipi genel maksat helikopterini vurmuş, 6 asker hayatını kaybetmişti.

Pakistan Mig-21’e ek olarak Çinlilerle ortak geliştirdikleri JF-17’nin bir Su-30MKI’yı düşürdüğünü, Hindistan tarafı da bir Pakistan F-16’sı düşürdüklerini iddia etmişti. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap