Savunma

Helikopterler gemiye Altınay’ın sistemi ile inecek

Savaş gemilerinde helikopter inişlerinde kullanılan ve Kanada ambargosu nedeniyle alınamayan özel sistem, Altınay Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilecek. Anlaşma, Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), STM ve Altınay Savunma arasında imzalandı.

Anlaşmaya göre, İ Sınıfı Fırkateynlerin ilki olan TCG İstanbul (F-515) için Helikopter Yakalama Transfer Sistemi geliştirilerek üretilecek. Türkiye’ye bu sistem geçmişte Kanada tarafından sağlanıyordu. Ancak Kanada uygulamaya başladığı ambargo nedeniyle sistem Altınay Savunma tarafından yerlileştiriliyor.

ASIST SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR

Halen Türk Deniz Kuvvetleri gemilerinde Kanadalı firma Indal Technologies tarafından geliştirilen ASIST (Aircraft Ship Integrated Secure and Traverse-Hava Aracı Gemi Entegre Güvenli ve Geçiş) sistemi kullanılıyor. 

Sistem genel olarak gemiye yaklaşan helikopter son yaklaşmadayken helikopterden gelen lazerleri kameraları ile görerek helikopterin gemiye göre nispi mevkisini belirliyor ve pilotun sağlıklı bir iniş yapması için pilotun görebileceği bir noktaya yerleştirilen renkli okları yakarak iniş tavsiyesi veriyor. Yani kabaca çok sağdasın sola geli ileri git vs gibi bilgiyi iletiyor.

Bu sırada platform üzerinde görülen rayda ileri geri hareket ederek helikopteri tutmayı bekleyen bir araba oluyor. Pilot sistemde doğru yerde olduğunu gördüğünde helikopteri platforma bırakıyor ve altta onu takip eden araba helikopterin altından sarkan kolu tutuyor. Bunun adı RSD olsa da pençe de deniyor.

Sadece pençenin tutması içinizi rahatlatmayabilir bu yüzden helikopter platformda kalacaksa 4 ya da 8 köşesinden zincire vuruluyor ama kitabi olarak RSD helikopteri 6 deniz durumuna kadar emniyetle tutabiliyor. yani bir pençe yüklü ağırlığı 10 ton olan helikopteri tutuyor.

Sonrasında da RSD yakaladığı helikopteri ray üzerinden çeke çeke hangara sokuyor. Tabii ki bunu gemide bu işin kursunu görmüş ASIST operatörleri yapıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala