Hava Kuvvetleri

Yunanistan’ın modernize edilen ilk F-16’sı gökyüzünde

Yunan Hava Kuvvetleri envanterindeki 005 kuyruk numaralı ilk modernize edilen F-16C Block 52+ uçağı modernizasyon sonrasında ilk uçuşunu gerçekleştirdi. F-16V standartına yükseltilen uçak, Tanagra Askeri Üssü’nden havalandı. 

Yunanistan’ın imalatçı Lockheed Martin ile birlikte gerçekleştirdiği modernizasyon ABD’den gelen test pilotu tarafından gerçekleştirilirken uçuşun 61 dakika sürdüğü açıklandı. Yunanistan diğer iki uçakla ilgili çalışmaların Şubat ayı sonuna kadar tamamlayıp toplam 3 F-16’yı test için ABD’ye gönderecek.

005 kuyruk numaralı uçak, geçen yıl Ocak ayında Tanagra Üssü’nde bulunan HAI (Hellenic Aerospace Industries) tesislerine gelmişti. Şubat ayına kadar Yunanlılar 005 numaralı uçak üzerinde 10 saatlik test uçuşlarının tamamlanmasını hedefliyor.

Lockheed Martin tarafından uçakların sertifikasyon işlemlerinin ardından modernizasyon çalışmalarının Yunanistan’da devam ettirilmesi hedefleniyor. Yunanistan ve ABD arasındaki 280 milyon dolarlık anlaşma kapsamında 84 adet F-16’nın 2027 yılına kadar V standartına çıkartılması hedefleniyor.

Toplam 256 milyon dolarlık anlaşmanın diğer aşamaları ile 1,5 milyar dolara kadar çıkması ve envanterdeki tüm F-16’ların yeni nesil sistemlere sahip olması planlanıyor.

NELERİ KAPSIYOR

Modernizasyon kapsamında uçaklara AESA olarak adlandırılan Aktif Faz Dizinli Northrop Grumman imalatı APG-83 radarı takılacak. Bu radar 20’den fazla hedefi aynı anda takip ederken pilotu SAR (Sentetik Açıklık Radarı) haritaları verebilecek. 

F-16’ların kokpitindeki ekran yeni nesil renkli ekranlarla değiştirilecek. Pilotun iş yükü azaltılacak. Ortada bulunan ana büyük ekrandan SAR harita ve görüntüleri aktarılabilecek.

Dijital video ve yüksek hızlı data sistemi takılacak. Ayrıca V konfigürasyonunda uçakta Sniper hedefleme podu da yer alabilecek. 

Uçaklar IRIS-T hava-hava füzesi de bu modernizasyon ile atabilecek. 

Bu modernizasyon ile Yunan Hava Kuvvetleri aynı zamanda F-35’e geçiş için de alt yapıya sahip olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap