Hava Kuvvetleri

Türk Bayrağı altındaki tek F-35A

Türkiye’nin F-35A programından resmi olarak çıkarılmasının yankıları sürerken, uçağın bundan 10 yıl önce çektiğim bir fotoğrafı savunma ve havacılık sitelerinde ön plana çıktı.

Bu fotoğrafı, Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında İzmir, Çiğli 2’nci Ana Jet Üssü’nde düzenlenen, uluslararası katılımlı Türkiye Hava Gösterisi esnasında 5 Haziran 2011’de çekmiştim.

Daha sonra uluslararası bir stok fotoğraf ajansının sitesine yüklediğim fotoğraf, aboneler tarafından zaman zaman satın alındı; bana da görsel başına cüzi miktarda para kazandırdı.

İlk bakışta gerçek bir F-35A görüntüsü verse de aslında fotoğrafta bu uçağın “mock-up” denilen birebir ölçekli bir maketi yeralıyor.

O zamanlar ABD ile Türkiye arasında böylesi bir sorun yaşanacağı aklımıza dahi gelmediğinden “Nasıl olsa bir gün gerçeği gelir.” ümidiyle çektiğim bir kareydi. Aradan geçen 10 yılda bu fotoğraf Defense News, Avia.Pro, Air Force Times ve C4 Defence başta olmak üzere pekçok ulusal ve uluslararası savunma ve havacılık sitesinde kullanıldı ve kullanılmaya da devam edecek gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap