Hava Kuvvetleri

Su-34’ün ilk ihracatı Cezayir’e

Rusya’nın yeni nesil bombardıman uçağı Sukhoi Su-34’ün ilk ihracatı Cezayir’e gerçekleştirilecek. İlk uçakların imalatı başlarken teslimatın önümüzdeki yıl Ocak ayında gerçekleştirileceği açıklandı.

MENADEFENSE’in haberine göre uzun süredir Cezayir-Rusya arasındaki görüşmeler olumlu sonuçlandı. Rusya gelişmiş sistemlere sahip Su-34 uçaklarının satışına onay verilmesinin ardından üretimi için düğmeye basıldı. 

Su-34 en son Suriye’de yapılan operasyonlarda yoğun olarak kullanılmıştı. Uzun süredir Cezayir uçakları almak üzere Su-34’leri yakından izliyordu. Plana göre, önümüzdeki aylarda Cezayir Hava Kuvvetleri’nin pilot ve teknik bakım ekibi Rusya’ya giderek eğitime alınacak. İlk uçağın Ocak 2022’de teslimatına kadar ilk ekibin eğitim faaliyetlerinin tamamlanması gerekiyor. Cezayir Hava Kuvvetleri, envanterindeki Su-24’leri Su-34 serisiyle değiştirecek.

14 ADET SU-34 TESLİM EDİLECEK

Cezayir Ocak 2022’ten itibaren 14 adet Su-34 teslim alacak. Son uçağın Mart 2023’te verilmesi öngörülüyor. Teslim edilecek uçaklara Su-34ME adı verilecek.

Sukhoi tasarımı Su-34 ilk uçuşunu 1990’da yaptı. Hizmete ise 2014’te girdi. Su-27 gövdesinden geliştirilen uçakta pilotlar yan yana oturuyor. Hava-yer görevleri için geliştirilen uçak gelişmiş elektronik harp ve atış sistemine sahip. Rus Hava Kuvvetleri’nde Su-24’lerin yerini alan Su-34’ler 1.78 MACH sürate sahip. 17 bin metre irtifaya kadar çıkabilen uçağın görev yarıçapı ise 1000 km.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap