Hava Kuvvetleri

Rus tehditine karşı Polonya Hava Kuvvetleri

Tolga Özbek, Polonya Hava Kuvvetleri’nin tarihini, bugününü ve geleceğini inceliyor. Polonya, sayısal olarak küçük ama modern teçhizata sahip bir hava kuvvetleri. Türkiye-Polonya ilişkileri çerçevesinde Bayraktar TB2’leri filosuna katmaya başlayan Polonya’nın hava kuvvetleri incelemesi:

 

Polonya, tarihi boyunca iki taraftan büyük tehdit aldı. Bunlardan ilki Rusya’ydı. Tarih boyunca Rusya bir çok kez Polonya ile savaş yapmış ve işgal etmişti. İkinci büyük tehdit ise İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’dan gelmişti. Hatta savaş Avrupa’da 1 Eylül 1939’da Almanya’nın Polonya’ya saldırmasıyla başlamıştı.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Sovyetler Birliği tarafında doğu blokuna geçen Polonya Hava Kuvvetleri uzun yıllar Rus yapısı uçaklar kullandı. 1990’larda tekrar batı blokuna geçti. NATO üyesi oldu. Filosunu F-16 ile modernize etmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde Baykar ile anlaşma yapan Polonya, 24 adet TB2 Bayraktar tipi İHA’yı da envanterine alacak. TB2’ler Polonya Hava Kuvvetleri’nin ilk SİHA sistemi olacak.

İlerleyen yıllarda modernizasyon çalışmalarına devam edecek olan Polonya, 2024’ten itibaren filosuna F-35 uçaklarını almayı planlıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. THK tarafından üretilen yerli sivil uçak Türkkuşu T 19-A hakkında ayrıntılı bir video bekliyorum Tolga hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap