Hava Kuvvetleri

Mısır’a 30 adet Rafale ve SCALP füzesi

Fransa, Mısır’a 30 adet daha Rafale uçağı satışı için anlaşma imzalandı. Toplam 4,5 milyar dolarlık anlaşma uçak alımının yanı sıra Rafale’ın en önemli silahlarından biri olan SCALP seyir füzelerinin de satış paketini oluşturuyor.

Fransız imalatçı Dassault, 2013-2017 arasında Mısır’a toplam 24 adet Rafale savaş uçağını üreterek teslim etmişti. Yeni anlaşma ile Mısır filosunu büyütürken, Fransa ise Mısır’a en çok silah satan ülkeler arasında uzun süredir birinciliğini koruyor.

İlk teslimat sırasında Rafale’ın en önemli silahlarından biri olan SCALP’ın da satışı gündeme gelmişti. Ancak bu satışa ABD onay vermemişti. Füzenin seyrüsefer sistemlerinde ABD malı parça ve sistemler yer alıyor. 

Oluşturulan pakette toplam 50 adet SCALP füzesi teslim edilecek. 200 milyon Euro’luk füze satışında SCALP, 450 kilogram harp başlığı, 560 kilometre menzili ile önemli bir silah. Bu satış konusunda henüz ABD tarafından bir açıklama yapılmış değil.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜNDEN TEPKİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü Fransa Direktörü Benedicte Jeannerod anlaşmayı “Sisi hükümeti Mısır’da son on yılların en kötü baskı dönemini yaşatıp terörizmle mücadele adı altında ciddi insan hakları ihlallerine imza atarken yapılan bu mega silah anlaşmasıyla, Fransa bu tür politikaları cesaretlendiriyor” sözleriyle eleştirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Aralık ayındaki bir konuşmasında Mısır’a silah satışını insan hakları koşullarına bağlamak istemediğini çünkü öylesi bir adımın Kahire’nin “bölgedeki terörizmle mücadelesine zarar verebileceğini” söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap