Hava Kuvvetleri

Malezya Kuveyt’in F/A-18’lerine talip

Malezya, Kuveyt’in emekli etmeye hazırlandığı 33 adet F/A-18 Hornet’leri almak için görüşmelere başladı. Hornet’leri uzun süredir kullanan Malezya, bu adımla uçakları 2035’e kadar aktif tutmayı hedefliyor.

Defense News’ün haberine göre halen Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 8 adet çift koltukla F/A-18D bulunuyor. 1997’de envantere giren uçaklar, bir süre önce modernizasyona tabi tutulmuştu. Pilotların baktığı yeri vurmalarını sağlayan kask ile uçaklara AIM-9X Sidewinder hava-hava füzeleri, JDAM mühimmatı ve Link 16 datalink entegre edilmişti.

Yalanlama geldi

Gelişmeler üzerine Kuveyt bir açıklama yaparak henüz bir görüşme olmadığını açıkladı. Kuveyt Ordusu, bu konuda bir görüşme olduğunu ifade etti.

Kuveyt F/A-18’leri 1991’de almıştı

Irak işgalinden kurtulmasının ardından Kuveyt ABD ile 40 adet F/A-18 uçak alımı için anlaşma imzalanmıştı. Kuveyt’e uçaklar 1991’de teslim edilmeye başlanmıştı. Hava kuvvetlerini modernize eden Kuveyt, 28 adet Eurofighter teslim alacak. Aynı sayıda da F/A-18 E/F Super Hornet alımı için ABD ile anlaşma imzalandı.

Malezya ikinci ele yöneldi

Bir süre önce yeni uçak alımı için ihale açan Malezya, ABD ile Super Hornet, Fransa ile de Rafale savaş uçakları alımı için görüşmeler yaptı. Ancak bütçe kısıtlamaları projenin hayata geçirilmesini engelledi. Bu nedenle Malezya ikinci el savaş uçağına yöneldi. 

Mig-29 ve Su-30

Bütçe kısıtlamaları nedeniyle Malezya bir süre önce Mig-29 savaş uçaklarını emekli etmişti. Halen 

Malezya’da Rus imalatı 18 adet Su-30MKM tipi uçak da yer alıyor. Buna ek olarak Hawk 108’ler eğitim, Hawk 208’ler de hafif saldırı ve yakın hava desteği için kullanılıyor.

Türkiye ile artan ilişkiler

Son dönemde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Malezya ile ilgili adımlar atıyor. Halen Hürjet, Malezya’nın Hawk’ların yerini alacak yeni eğitim uçağı projesinde yer alıyor. TUSAŞ ayrıca geçtiğimiz günlerde Malezya ofisini açarak hem üniversitelerle iş birliği hem de tasarım ofisi konusunda adım atmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala