Hava Kuvvetleri

Kongre üyeleri Türkiye’ye F-16 satışını engellemek üzere mektup yazdı

Türkiye ve ABD ilişkilerinin en büyük testi, F-16 Block 70 alımı üzerinden yaşanıyor. Türk Hava Kuvvetleri ek uçak alımı için 40 adet Block 70 ve 80 F-16 Block 50’nin modernizasyonu için talepte bulunmuştu. 

Konuyla ilgili olarak 50 kongre üyesi, Türkiye’nin geçen yıl ekim ayında yaptığı bu talebin gerçekleştirilmemesi için ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlarına mektup gönderdi. Bezer bir mektup, 11 kongre üyesi tarafından ABD Başkanı Joe Biden’a da yollanmıştı.

Önce Biden’a sonra bakanlıklara

Temsilciler Meclisi’nden 50 kişilik bir grup, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’e hitaben 4 Şubat tarihli mektupta, “Türkiye’nin yeni F-16’lar ve modernizasyon kitleri talebini reddetmenizi ve Erdoğan rejimini sorumlu tutmak için derhal harekete geçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz” ifadelerinin yer alması dikkat çekti.

Mektupta ayrıca “ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan, istikrarsızlaştırıcı eylemlerini ve yurtiçinde, yurt- dışında uluslararası hukuk ihlallerini durdurmak için somut adımlar atana kadar Türkiye or- dusuna daha fazla destek sağlamamalıdır. Türkiye, ABD’nin ekonomik yaptırımları dahil tüm diplomatik araçların devreye girene kadar tutumunu  değiştirmeyeceğini gösteriyor” sözleriyle devam etti.

Ermeni ve Yunan lobileri devrede

Toplam 50’den fazla ABD Temsilcisinden oluşan gruba, Kongre Ermeni Grubu Eşbaşkanı Frank Pallone Yunan Kafkas Eş Başkanı Gus Bilirakis öncülük ettiği öğrenildi. Mektuba imza atan isimler arasında hem Demokrat hem Cumhuriyetçi üyelerin de olduğu aktarıldı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala