Hava Kuvvetleri

Kolombiya Kfir’leri emekli ediyor

Kolombiya Hava Kuvvetleri, ikinci el olarak İsrail’den satın aldığı Kfir savaş uçaklarını emekli ediyor.  Toplam 19 uçağa sahip Kolombiya, 2023 itibari ile tüm Kfir’leri emekli etmiş olacak. Bütçe sorunu nedeniyle Kolombiya’nın hangi uçağı alacağı ise savunma çevrelerince merakla bekleniyor. 

İsrail, 1960’larda ilk olarak Mirage 3 serisini kullanmaya başlamıştı. Ancak uçağın limitli hava/-hava kapasitesinin ardından imalatçı Fransız Dassault’a Mirage 5 siparişi verilmişti. Arap-İsrail savaşları ile birlikte artan tansiyon sonrasında Fransa’nın uyguladığı ambargo ile bu teslimat gerçekleştirilemedi. 

İsrail Hava Kuvvetleri Mirage 3 serisinden memnun kalsa da özellikle bakım sorunları, operasyonu olumsuz etkiliyordu. Fransız ambargosuna rağmen İsrail Mirage çizim planları üzerinden benzer yapıya sahip bir uçak tasarladı. Adına da Aslan Yavrusu yani Kfir koydu. Uçakta F-104 ve F-4 uçaklarına güç veren J79 motorlarını kullanmaya karar verdi.

F-15’lerin gelmesiyle gözden düştü

İlk uçuş 1973’te yapıldı. Üç yıllık testin ardından uçak 1976’da hizmete girdi. Tek motorlu, hafif, İsrail yapısı avionikler ile uçak çok iyi bir ‘ortak çözüm’ tasarımıydı. Ancak Kfir hizmete girerken İsrail’in ABD’den F-15 almaya başlaması, bunu F-16’ların takip etmesiyle proje gözden düştü. Buna rağmen Kfir’lerden toplam 220 adet imal edildi.

1990’ların ortalarına kadar uçan Kfir’ler ihtiyaç kalmamasının ardından ikinci el olarak modernize edilerek Güney Amerika ve bazı Asya ülkelerine satış için sunulmaya başlandı. Sri Lanka ve Kolombiya Hava Kuvvetleri’ne İsrail garantisi ile Kfir’ler satıldı. Hatta uçaklar bir dönem ABD’de pilotlara düşman rolü oynaması için kullanıldı. ABD Donanması, Mig-21 gibi uçakları havada simüle etmesi için İsrail’den Kfir kiraladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala