Hava Kuvvetleri

İsrail’den ek 2 adet KC-46 tanker uçak siparişi

İsrail, ekonomik kullanım ömürlerinin sonuna yaklaşan Boeing 707 yolcu uçağından geliştirilen tanker uçakların yerine geçtiğimiz yıl 8 adet Boeing tarafından tasarlanan KC-46 Pegasus tanker uçak siparişi vermişti. İsrail 2 adet daha KC-46 almak üzere talepte bulundu. 

Yeni alım paketinde ayrıca üçüncü filo F-35 için de onay çıkarken ağır nakliye helikopter ihalesi de başlatıldı. İsrail, CH-53’lerin yerine CH-47 Chinook veya CH-53’ün yeni modeli K serisi için görüşmelere başlıyor. Pakette bir dönem yakından ilgilenilen F-15’lerin yeni modelinin yer almaması ise dikkat çekti.

İsrail Savunma Bakanlığı, 22 Şubat 2021’de İsrail hükümeti tarafından onaylandıktan sonra bu satın alma programları üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı. İlk iki KC-46 için ilk Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) ABD’ye sunuldu. 

Dış Askeri Finansman (FMF) girişimi tarafından sağlanan finansmanla satın alınması planlan KC-46’lar, Boeing 767 yolcu uçağından geliştirildi. Amerikan Hava Kuvvetleri’nin envanterine giren programda tasarım kaynaklı ciddi bir gecikme yaşandı. Halen Boeing bu gecikmeyi gidermek üzerde çalışma gerçekleştiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala