Hava Kuvvetleri

İsrail’den ek 2 adet KC-46 tanker uçak siparişi

İsrail, ekonomik kullanım ömürlerinin sonuna yaklaşan Boeing 707 yolcu uçağından geliştirilen tanker uçakların yerine geçtiğimiz yıl 8 adet Boeing tarafından tasarlanan KC-46 Pegasus tanker uçak siparişi vermişti. İsrail 2 adet daha KC-46 almak üzere talepte bulundu. 

Yeni alım paketinde ayrıca üçüncü filo F-35 için de onay çıkarken ağır nakliye helikopter ihalesi de başlatıldı. İsrail, CH-53’lerin yerine CH-47 Chinook veya CH-53’ün yeni modeli K serisi için görüşmelere başlıyor. Pakette bir dönem yakından ilgilenilen F-15’lerin yeni modelinin yer almaması ise dikkat çekti.

İsrail Savunma Bakanlığı, 22 Şubat 2021’de İsrail hükümeti tarafından onaylandıktan sonra bu satın alma programları üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı. İlk iki KC-46 için ilk Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) ABD’ye sunuldu. 

Dış Askeri Finansman (FMF) girişimi tarafından sağlanan finansmanla satın alınması planlan KC-46’lar, Boeing 767 yolcu uçağından geliştirildi. Amerikan Hava Kuvvetleri’nin envanterine giren programda tasarım kaynaklı ciddi bir gecikme yaşandı. Halen Boeing bu gecikmeyi gidermek üzerde çalışma gerçekleştiriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap