Hava Kuvvetleri

İsrail Hava Kuvvetleri’ne yeni G550

İsrail Hava Kuvvetleri, modifikasyon işlemleri ABD’de tamamlanan ve EL/W-2085 Gulfstream G550 tipi iş jetini teslim aldı. Havadan erken uyarı (AEW) ve sinyal istihbaratı görevinde kullanılacak uçak gövdesinde çeşitli anten ve radar sistemleri taşıyor.

Gulfstream ana imalat hattı Savannah’tan havalanan uçak, İrlanda’da Shannon’da yakıt ikmali yaptıktan sona İsrail’e uçtu. Bu uçuş sırasında G550, N522GD ABD sivil tescilini taşıdı. Uçak, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Nevatim Hava Üssü’nde konuşlu olan 122’nci Filosunda görev yapacak.

Proje, İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI) ve Elta şirketleri tarafından ortak geliştirildi. Sistemin ilk yabancı müşterisi ise Singapur oldu. Singapur’u İtalya izledi. Hatta İtalya, imalat hattı kapanan G550 uçaklarının son üretimlerini de satın aldı.

Sistemin ana yapısını, tek band EL/M-2075 Phalcon radarı oluşturuyor. AESA özelliğine sahip radar, 1000 hedefi (hava veya deniz) aynı anda takip edebiliyor. Menzili ise 450 kilometre. Uçak havadan yakıt ikmal kabiliyetine de sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala