Hava Kuvvetleri

İsrail: F-22 talebimiz yok

Ortadoğu’da önce Birleşik Arap Emirlikleri ardından da Katar’ın F-35 talebi sonrasında gözler İsrail’e dönmüştü. İsrail’in ABD’nin hiç bir ülkeye satmadığı F-22 Raptor’ların verilmesi karşılığında bu izni onay vereceği iddia edilmişti.

İsrail Savunma Bakanlığı yetkilileri, F-22 iddiasını tamamen yalanladı. Uçağın imalatının uzun süre önce durduğunu belirten yetkililer, “ABD Hava Kuvvetleri, toplam 332 adet F-22 siparişi verdi. Ancak programın çok pahalı olması nedeniyle imalat 195 adette durduruldu. Mevcut uçaklar ABD tarafından yoğun olarak kullanılıyor” dedi.

Yeniden imalat hattının açılamayacağını ifade eden uzmanlar, “Mevcut uçakların verileceğini de düşünmüyoruz. Bu nedenle F-22 İsrail için gündemde değil” diye konuştu.

Lockheed Martin tarafından tasarlanan stealth yani radara görünürlüğü düşük F-22’ler, 1997 yılında ilk uçuşunu yapmış, ABD Hava Kuvvetleri’nin envanterine de 2005’te girmişti. Toplam 8 adet test uçağı dahil 195 adetlik imalat, 2011’de sonlandırılmıştı.

Çit motorlu, yüksek akrobasi yeteneğine sahip uçak için 2009 yılı bütçe planlamasına göre 150 milyon dolarlık maliyet belirtilmişti. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap