Hava Kuvvetleri

İkinci el tanker uçak pazarı hareketlendi

Singapur Hava Kuvvetleri’nin uzun yıllar kullandığı ve yakın zamanda emekli ettiği dört KC-135R tanker uçağı ABD merkezli sivil bir şirket tarafından satın alındı.

ABD sivil tesciline geçen tanker uçaklardan ilki, geçtiğimiz günlerde Singapur Changi Havalimanı’ndan kalkarak önce Pasifik Okyanusu’nda Guam’a, ardından da ABD’ye uçtu. KC-135’lerin devri öncesinde uçak üzerindeki tüm Singapur Hava Kuvvetleri’ne ait işaretler silindi. Gövde numarası 753 (imalat no 18633 / T0672) N573MA tescili aldı. Diğer tanker uçakların tescilleri N569MA, N571MA ve N572MA olacak.

Bir diğer KC-135R tanker uçak kullanıcısı da Türk Hava Kuvvetleri. İncirlik merkezli 101’inci Filo, uzun yıllardır dört motorlu KC-135R’leri başarıyla uçuruyor. Tanker uçaklarımız F-16’ların ABD’den Pakistan’a Kuzey Kutbu’ndan Libya’ya kadar dünyanın farklı yerlerine gitmesine katkıda bulunmuştu.

Bu uçaklar ağırlıklı olarak sivil şirketler tarafından Amerikan Hava, Deniz ve Deniz Piyadeleri hava güçlerinin eğitimlerinde ve destek uçuşlarında kullanılacak. Emekli olan savaş uçaklarını satan alan bu şirketler askeri tatbikatlarda düşman rolü oynayarak eğitimin daha gerçekçi olmasını sağlıyor. Uçuşlar sırasında tanker uçaklara da ihtiyaç duyuluyor.

Bazen de Amerikan güçleri hizmete giriş süreci uzayan KC46 Pegasus tanker uçağı nedeniyle sıkıntıda. Mevcut KC135 ve KC10 gibi uçakların ilerleyen yaşlarına rağmen yoğun görevleri Amerikan güçlerinin özellikle eğitimde dışarıdan hizmet almaya doğru yöneltiyor.

HOLLANDA TANKER UÇAĞI DA SATILMIŞTI

ABD merkezle Omega şirketi, Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin emekli ettiği iki KDC10 tipi tanker uçağı satın almıştı. KLM Havayolları’nda uzun yıllar uçan DC10 yolcu uçakları, 1995’te modifiye edilerek hava kuvvetleri için tanker uçak haline getirilmişti. Ekonomik kullanım ömürlerini tamamlayan uçaklar, bu sürecin ardından envanterden çıkartılmıştı.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap