Hava Kuvvetleri

Hürkuş’un yeni görevi

Türk Havacılık veUzay Sanayi (TUSAŞ) tasarımı Hürkuş uçağı farklı renkler ve silah yükü ile görüntülendi. Üretim hattından Hürkuş’un Türk Hava Kuvvetleri için geliştirilen eğitim modeli ‘B’ olarak çıkan uçak, kanat altında Roketsan imalatı ikişer MAM-L ve gövde altında da kamera ile görüntülendi. (Fotoğraf Barbaros Toprak)

Griye boyanan uçağın burnunda ise köpekbalığı ağzı motifi işlenmişti. Hürkuş’un kuyruk bölümünde ise Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki 135. Ateş Filo arması yer alıyordu. Bu filo Muharebe Arama Kurtarma (MAK) görevlerinin yanı sıra İHK olarak adlandırılan İleri Hava Kontrolör yetiştirilmesi gibi görevleri bulunuyor.

Bu filonun personeli sınır ötesi operasyonlarda fırlatma koltuğu ile atlayan pilotların kurtarılması, hedefler için İHK ile konum verilmesi, işaretleme gibi görevleri bulunuyor. Muhtemel olarak B modeli olarak üretilen Hürkuş’ların C’ye çevrilecek bu görevler için de kullanımı planlanıyor. Tolga Özbek anlatıyor…

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Tolga Bey iyi akşamlar. Hürkuş üzerinde görünen peç 135 filoya ait değildir. Tusaş-Roketsan ortaklığıyla hazırlanmış çok benzer bir Peç tir. Saygılarımla.

  2. Anti terör için uzun zamandan beri F16 kaldırıyoruz. Bu çok pahalı bir yöntem. Uçakların daha çabuk aşınması da
    cabası. Balyozla sinek haklamak gibi. Oysa eşkiya’ya karşı Hürkuş ideal olacak. Olası deniz hedefleri için de ideal. Artık SOM ,HGK gibi malzemeyi yüksekten bırakabilecek. Falkland savaşında Arjantin Pucaras’larının
    o burnundan kıl aldırmayan majestelerinin donanmasına nasıl kök söktürdüğü hatırlardadır. C model Hürkuş işini
    fazla uzattık. MMU gelinceye kadar da ondan sonra da çok işimize yarayacak. SİHA’larımızla yeni bir savaş modeli geliştirdiğimizi bütün dış basın sitayişle yazıyor , asıl ” game changer” bu Hürkuş filoları olacak yakın çevremizde. Sabırsızlanmamız da anlaşılabilir olmalı !!!

  3. Ülkemizin savunma sanayisi ile olan gelişmeleri yakından takip ediyorum. Hürkuş c ve hürjet te son durumumuz nedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap