Hava Kuvvetleri

G. Kore KF-X uçağını fabrikadan çıkartıyor

Güney Koreli imalatçı KAI tarafından gerçekleştirilen yeni nesil savaş uçağı KF-X projesinde ilk uçak önümüzdeki günlerde fabrikadan çıkartılacak. Üretimi tamamlanan uçak için nisan ayı içinde havacılıkta ‘roll-out’ olarak adlandırılan fabrikadan çıkartılış töreni gerçekleştirilecek.

Endonezya ile birlikte Güney Kore’nin ortak geliştirdiği çift motorlu uçak projesinde önce 4,5’inci nesil sonra da 5’inci nesil savaş uçağı konusunda çalışmalar hayata geçirilecek. Endonezya 4,5’uncu nesil uçağın kullanıcısı olacak. Bu konuda KAI, Lockheed Martin’den destek alıyor. Projede Güney Kore’nin payı ise yüzde 80 oranında. Plana göre ilk teslimat için hedef 2026 yılı. KAI, 2032’ye kadar toplam 120 adet uçak teslim etmeyi hedefliyor.

KORELİLER TÜRKİYE’YE ORTAKLIK TEKLİF ETMİŞTİ

Proje ile ilgili olarak Güney Kore’den Türkiye’ye ortaklık teklifi gelmişti. Ancak önerilen yüzde 20’lik payda Türkiye’ye mühendislik değil imalat konusunda pay verilme önerisi getirilmişti. Türkiye de bu teklifi kabul etmemişti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Turk dronladi karsi sinda onlar hic kaliyor gonder iki dron direkt motorlarina gokten jet ler yagacak gűn gelecek iki dron 100 bin bir jet 💯 milyar durmak yok yola devam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap