Hava Kuvvetleri

Bulgaristan hava sahasını İspanyol Eurofighter’ları koruyacak

Bulgaristan hava sahasının korunması amacıyla İspanyol Hava Kuvvetleri’neait 4 adet Eurofighter ve 130 personel göreve başladı. Mart ayı sonuna kadar İspanyollar uçuş gerçekleştirecek.

Hava Kuvvetleri’nde ekonomik kullanım ömürleri tamamlanan Mig-29’un yerine F-16 Block 70 seçen Bulgaristan, ekonomik sorunlar nedeniyle uçakların teslimatını ertelemişti. Bu konudaki eksiklik NATO görevleri altında İspanya tarafından üstlenildi. 

Bölgede artan tansiyon nedeniyle Bulgaristan’ın talebi İspanya tarafından yerine getirildi. İspanyol Eurofighter uçakları, bu görev çerçevesinde QRA olarak adlandırılan hızlı reaksiyon verme amaçlı olarak 7/24 hava-hava mühimmatları ile yüklü olarak nöbet bekleyecek.

Bölgede Ukrayna-Rusya arasında artan tansiyon nedeniyle Bulgaristan diğer NATO üyelerinden 1000 asker talep etti. Bu askeri gücün komutası Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri’nde olacak. Bulgaristan, 2004’te NATO’ya girmişti.

Nisan ve Mayıs ayı için sıra Hollanda F-35’lerinde

İspanyol Hava Kuvvetleri, mart ayı sonunda görevini Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne bırakacak. Bu dönem içinde iki ay boyunaca Hollarda F-35’leri bölgede uçacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala