Hava Kuvvetleri

Avustralya’nın ilk MQ-4C Triton’u “kanatlandı”

Avustralya’nın gelecek nesil yüksek irtifa-uzun havada kalış (HALE) sınıfındaki İHA sistemi MQ-4C’nin kanat montajı tamamlandı. Üretimi Northrop Grumman tarafından yapılan kanat, gövde ile birleştirildi.

Testler tamamlanıp teslim edildiğinde, MQ-4C Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAAF) daha önce tespit edilemeyen tehditleri tespit etme ve analiz etme yeteneği sunacak. Ayrıca Pasifik Okyanusu’nda deniz trafiğinin tespit ve takibinde de kullanılacak.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri Karargâhı İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Elektronik Harp Direktörü Albay Jason Lind, “Hava Kuvvetleri, ilk Triton’umuzun devam eden ilerlemesinden ve ABD Donanması ve Triton’un üreticisi Northrop Grumman ile iş birliği programı kapsamında sahip olduğumuz devam eden güçlü ilişkilerden memnun. İlk Triton’umuzun üretim hattından çıktığını ve ardından 2024’te Avustralya göklerinde uçmaya başlayacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Bu kabiliyet, Avustralya’nın denizcilik yaklaşımlarımızı görme ve anlama yeteneğini kuzeye ve aynı zamanda güneyde Antarktika’ya kadar genişletecek.” dedi.

Northrop Grumman’ın otonom yüksek irtifa-uzun havada kalış (HALE) sistemler ailesi, kritik geniş alan istihbarat-gözetleme-keşif (ISR) toplama işlemini gerçekleştiriyor. Bugün, otonom HALE sistemleri, hızlı ve bilinçli karar vermeyi sağlamak için karada ve denizde temel ISR verilerini toplayarak 24 saatten fazla dayanıklılıkla dünya genelinde çalışıyor.

Gelecekte, bu sistemler müşterek gücü birbirine bağlayacak, gelişmiş özerklik ve yapay zekâ/makine öğrenimi uygulayacak ve aynı zamanda daha az insanla uygun hızda bilgi sağlamak için vazgeçilmez yetenekler sunacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala